„Prodávat budu nejdřív v pondělí. Starý alkohol na skladě samozřejmě nemám. O státním svátku stejně neprodáváme a v sobotu to budou muset chlapi vydržet na víně a devatenáctipro­centním rumu," prohlásil krátce po ministerském prohlášení Josef Koukal, majitel Konzumu v prostějovské Havlíčkově ulici.

Podobně na tom byli i v jiných hospodách či kavárnách. Řeší také jiné problémy.

„Mám lahve s drahými lihovinami ze zahraničí. Byly vyrobeny úplně jinde a přesto je teď musím vylít nebo nechat zkontrolovat. Ale když dám dvě stovky za test, tak to vůbec nemusím prodávat, nic neutržím. Vždyť jenom ten test zvedne cenu panáka o deset až dvacet korun. A o rozpitých lahvích už vůbec nemluvím," stěžoval si trpce jeden z prostějovských kavárníků. Své jméno ale do novin prozradit nechtěl.

„To víte, nerad bych v téhle těžké době k sobě přitahoval pozornost celníků a dalších úřadů. Ne, že bych měl něco v nepořádku, ale takováhle návštěva kšeftu nikdy neprospěje," krčí rameny.

SOUVISEJÍCÍ

Konec prohibice aneb "tvrdé" ve dřezu i oslavný přípitek

Prohibice: „Načaté flašky vylejt!" Ale ne do kanálu, hezky v čističce!

Starorežná otevře i ve svátek

I podniková prodejna Starorežné měla v úterý odpoledne ještě zavřeno. Přesto mají hostinští a milovníci lihových nápojů šanci. O několik hodin později totiž bylo všechno jinak.

„Situace se mění každou minutu, takže už teď mohu slíbit, že naše podniková prodejna bude otevřená v pátek na státní svátek od devíti do sedmnácti i v sobotu od osmi do dvanácti," vzkázala Alena Bužková, marketingová manažerka společnosti Starorežná & Granette Distilleries.

Na prodej však bude pouze alkohol ze skladů vyrobený před 1. lednem roku 2012.

„V nabídce je například: Hanácká vodka, Tequila, Bylinná hořká, Royal meruňka, Meruňkovice, Fernet citrus, Fernet Golden i pravý karibský rum," doplnila Bužková.

U letos vyrobených lihovin včetně těch nově okolkovaných totiž podnik zatím čeká na dobrozdání státní laboratoře.

„U všech výrobků máme doložený původ lihu i ostatních surovin a potvrzenou nezávadnost, ale jen našimi interními laboratořemi. A podle současných předpisů musíme získat na veškerý tento alkohol certifikát i ze státní laboratoře, což ještě chvíli potrvá," podotkla manažerka. První kamiony se zbožím opustí podle ní brány závodu v pondělí. Minimálně ty s „archivními" lihovinami. Přes víkend totiž stejně nebudou velkoobchody zboží přijímat.

Hostinští se tedy budou moci zásobit, ale co se týče alkoholu, který mají ve skladech, vyvstává otázka hodná Jana Nerudy. Kam s ním?

U rumu nebo borovičky se opravdu nevyplatí nechat dělat testy, které přijdou na 150 až 200 korun za vzorek. Rozpité lahve se navíc musí zlikvidovat bez pardonu.

„Přitom to je ta největší blbost, protože už jsou otestované. To bych se spíš bál nějaké té zavřené," bránil svůj oblíbený mok štamgast jedné z prostějovských hospod Ladislav Růžička.