„Kdysi se mluvilo o tom, že by tady mohly vzniknout subtropické skleníky. Je škoda, že tento nápad nevyšel. Mohly jsme tady mít skleníky jako v Olomouci na Floře, do kterých se mohou lidé podívat. Ale chápu, že jsou na okraji města a lidé by si do nich asi těžko hledali cestu. Ale kdyby něco takového vzniklo u botanické zahrady, tak by to mělo smysl," myslí si Michaela Králišová z Prostějova.

Skleníky, které patří do majetku města a které je pronajímá, stojí na pozemku soukromého majitele.

Vlastník parcely však dal magistrátu výpověď s tím, že skleníky využívat nechce a s pozemkem má vlastní záměry. Město od něj však zároveň dostalo i nabídku, že zdevastované skleníky odkoupí a zdemoluje.

Radní se proto rozhodli, že mu skleníky za symbolickou tisícikorunu prodají. Tento návrh se však u opozičních zastupitelů nesetkal s pochopením. Opozice poukazovala na fakt, že město nezná odhadní cenu staveb.

30 000 za pronájem

„Jaká je obchodní cena staveb, které se mají prodat za tisícikorunu? Navíc město nyní dostane z pronájmu skleníků ročně třicet tisíc korun," oponoval lídr opoziční TOP 09 Aleš Matyášek.

Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila by bylo nejlepším řešením skleníky prodat.

„Náklady na demolici by přesáhly milion korun. Prodej majiteli pozemku, který by je zlikvidoval, by byl dobrým řešením," mínil.

Podle lídra opoziční KDU-ČSL Petra Kousala by město mělo pozemky odkoupit a připojit je k malé průmyslové zóně, která má v budoucnu na Brněnské ulici vyrůst.

„Tento záměr těžko vyjde, majitel má s pozemkem vlastní úmysly," reagoval Jiří Pospíšil.

Na jednoznačném řešení se prostějovští zastupitelé neshodli a o osudu skleníků budou jednat na dalším zasedání. Pokud město k prodeji skleníků nepřistoupí, bude muset řešit, co s nimi dál.