„Před pěti lety jsme se s manželkou rozhodli, že si koupíme malou chatu, abychom netrávili víkendy ve městě. Část peněz jsme měli našetřenou, a část jsme si půjčili. Před pár měsíci mi však zjistili silnou cukrovku a dostal jsem invalidní důchod. Manželka přišla o práci a byli jsme rádi, že nám vystačily peníze na chod domácnosti. Přestali jsme splácet půjčku a skončilo to exekucí. Kdybych to začal řešit dřív, mohlo to dopadnout jinak," připouští šestačtyřicetiletý Vladimír z Prostějova.

Narůstající počet exekucí z důchodu a dávek nemocenského pojištění potvrzuje i Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Exekuce rok od roku narůstají. Minulý rok jsme vyplatili o jedenáct procent více důchodů s exekuční srážkou," potvrdila Jana Buraňová, tisková mluvčí ČSSZ.

Exekutorská komora ČR odhaduje, že na jednoho dlužníka připadá v průměru pět exekučních řízení. Podle odborníků čelí většímu množství exekucí dlužníci, kteří mají nízkou finanční a právní gramotnost. Důležitá je v tomto případě prevence.

„Lidé pozitivně reagují na rady, které si přečtou v novinách nebo je uslyší v rozhlase. Volají k nám do bezplatných poraden a je vidět, že se po přečtení podobných příruček v problému alespoň základně orientují," uvádí prezident komory David Koncz.

Bezplatná finanční poradna v Prostějově

Lidé, kteří nemohou platit své dluhy a hrozí jim exekuce, se mohou v Prostějově obrátit na bezplatnou finanční poradnu, kde jim poradí s řešením jejich problému.

„Záměrem vedení města je nabídnout službu občanům, kteří se ne vždy svojí vinou dostali do platební neschopnosti a mají snahu tuto svízelnou situaci řešit," vysvětlila náměstkyně primátora Alena Rašková a dodala, že poradenství zajišťuje obecně prospěšná společnost Poradna při finanční tísni, která provozuje několik poradenských center po celé republice. ¨

„Lidé mohou využít služeb centra jednou za dva týdny v rozsahu dvou hodin. Poradenství bude probíhat v kanceláři na odboru sociálních věcí ve Školní ulici 4 ve druhém poschodí," řekla Alena Rašková. Zároveň dodala, že na odboru sídlí i kancelář České obchodní inspekce zaměřená na ochranu práv spotřebitele.

„Lidé se na ni mohou obracet s žádostí o radu či s konkrétními podněty," uvedla náměstkyně primátora. Spotřebitelská poradna sídlí ve třetím patře budovy a je otevřena každé první pondělí v měsíci od 13 do 16 hodin. (ham)