„Je to katastrofa, vůbec jednání těchto lidí nerozumím,“ hovoří rozlobeně starostka Plumlova Gabriela Jančíková.

„Kontejnery na bioodpad nacházíme naplněné sutí a igelitkami, v okolí se válí matrace a další objemné kusy. Dokonce i vyhozená televize se zde objevila. Úplně nejhorší situace bývá u kontejnerů na staré cestě nad přehradou. Třeba včera to tam byl doslova masakr,“ popisuje starostka s tím, že v Plumlově se snaží ve škole i školce vést děti k úctě k přírodě a k šetrnému nakládání s odpady a ty se pak musí dívat na to, co dokáží napáchat dospělí lidé.

S odpadem si mohou poradit jinak

Přitom možností jak naložit s odpadem, který do příslušných kontejnerů nepatří, mají chataři u Plumlova více než dost.

„Máme ve městě k dispozici kompostárnu i zánovní skvěle fungující sběrný dvůr. Vždyť by těm lidem stačilo ujet kilometr navíc a nechat tak odpad na místě, kde si s ním naši pracovníci poradí. A těch pár korun, které za vyvážku třeba suti do sběrného dvora neplumlovští zaplatí, to si snad může dovolit každý. Vždyť za likvidaci odpadu se prostě platí, to je fakt,“ vysvětluje starostka.

Případným hříšníkům vzkazuje: „Jak by se vám líbilo, kdyby třeba někdo cizí k vám domů na dvůr složil odpad. To je totiž úplně stejná situace, kterou vytváříte vy. Odkládáte haraburdí na veřejném prostranství ve vlastnictví města Plumlova. Tak se nad sebou prosím zamyslete.“

Je to hnus, říká seniorka

Dění kolem nežádoucího odpadu v přírodě trápí nejen vedení města, ale i samotné plumlovské občany.

„Je to hrůza. V Plumlově máme relativně novým systém na třídění odpadu. Co vím, zapojili se prakticky všichni, kteří můžou. Zvykli jsme si na fungování sběrného dvora, kompostárny i kontejnerů a „cizáci“ nám naše pěkně uklizené město devastují. Je to hnus,“ nebrala si servítky například plumlovská seniorka, která při procházce u přehrady dloubala u kontejnerů holí do navážky suti.

„Ruce bych jim za to ulámala,“ dodala.

Deníku se podařilo přímo na místě odchytit i jednoho z chatařů.

„Věřte mi, že já tam ten bordel nevozím. A bohužel netuším, kdo to dělá," nechal se slyšet Jiří V. z Prostějova s tím, že on sám dává odpad jen do kontejnerů a vždy se jej snaží i vytřídit.

„Vzpomínám si, že dřív, když nebylo tolik možností, kam odpad vhodně uložit, jsem jej dokonce vozíval zpět do Prostějova a vyhazoval jej tam," dodal pan Jiří.

Kamery na hříšníky?

Starostka Plumlova Gabriela Jančíková dokonce uvažuje o tom, že by nejvíc ohrožená místa nechala monitorovat kamerovým systémem.

„Přijde mi to ale trochu postavené nad hlavu. Pořád věřím, že se dotčení lidé nad sebou zamyslí a začnou se chovat jinak,“ říká na závěr Jančíková.