Někteří rodiče však nechtěli situaci podcenit a v jeden den stihli obejít i několik mateřinek.

K zápisu vyrazila i maminka čtyřleté Nikolky a dvouleté Vendulky Veronika Skoupilová.

„Od kamarádek jsem slyšela, že o místo ve školkách bývá velký boj, tak jsem raději obešla tři školky. Od září bych mohla nastoupit do práce, ale nemám nikoho, kdo by mi mohl hlídat. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby mi vyšla školka nejblíže domova, ať nemusím s dětmi jezdit přes celé město. Ale budu ráda, když je do školky vezmou," řekla maminka dvou dětí.

Podle radních si budou moct všechny děti, které jejich rodiče přivedly k zápisům do mateřských škol, v září hrát pod dohledem paní učitelek.

„K zápisu přišlo 649 dětí, ale je to číslo, ve kterém nejsou odstraněny duplicity, protože některé maminky přihlásily svoje děti do více školek. Ve školkách máme 550 volných míst, takže po odstranění duplicit víme, že můžeme všem žádostem vyhovět. Výjimkou je asi třicet žádostí, kterým vyhovíme v průběhu roku, protože se jedná o děti, kterým ještě nebyly tři roky," spočítala náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Populační vlna je pryč

V minulých letech dorazilo k zápisům do mateřinek zhruba osm set dětí.

„Jsem ráda, že jsme nepodlehli tlaku a nenavyšovali jsme místa, protože se splnilo to, na co jsem upozorňovala. Populační vlna už poklesla a kapacita našich školek je dostatečná," řekla náměstkyně primátora s tím, že některé školky hlásí i volnou kapacitu.

„Jedná se například o školku v Žešově a na Partyzánské," upřesnila.

Ačkoli město už žádný přetlak ze strany rodičů nečeká, rozhodlo se rozšířit kapacitu dvou mateřských škol.

„Není to z toho důvodu, že by nebyla místa, ale v některých lokalitách se více staví a přichází tam rodiny, tak aby nemusely vozit děti do vzdálené mateřské školy. Navýšením kapacity také můžeme pomoci i okolním obcím," vysvětlila Ivana Hemerková.

Školka v Čechovicích se bude opravovat

Rozšíření se dočká mateřinka v Čechovicích, kde přibude celé oddělení, dvacet nových míst vznikne i na Partyzánské.

„Mateřskou školu v Čechovicích chceme opravit, abychom ji dali do stavu, který odpovídá jednadvacátému století. Zdemolujeme hospodářský pavilon H a postavíme zde nový, který bude mít dvě patra. V prvním patře vznikne nová třída," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer s tím, že rekonstrukce spolkne 278 tisíc korun bez DPH.

Modernějšího systému vytápění se dočká mateřinka na Smetanově ve Vrahovicích.

„Firma zde vymění kotle na ohřev vody. Stávající kotle nahradí kondenzační," uvedl náměstek primátora.