„Zažil jsem, že si můj kamarád dal o přestávce jointa marihuany. Ale přehnal to," říká o případu sedmnáctiletý Aleš. „U nás ve třídě lidi spíše pijí, do drog chodí spíš výjimečně. Kamarád si ale sám vypěstoval trávu a donesl si ji do školy. Jenže byla moc silná a složil se z toho. Nic takového jsem ještě neměl, říkal těsně před tím než zkolaboval. Musela pro něj jet záchranka," popisuje Aleš.

„Odhadujeme, že s marihuanou (THC) má zkušenost, byť i jednorázovou, zhruba polovina šestnáctiletých studentů středních škol a učilišť," tvrdí Jana Kučerová, terénní pracovnice prostějovského K-centra, které pomáhá drogově závislým.

THC je podle ní poměrně lehce dostupná nelegální droga, kterou užívají nejenom studenti.

„Do našeho centra chodí na poradenství i rodiče, jejichž potomci se setkali s drogou.

Někteří z našich klientů mají zkušenost s nějakou nealkoholovou drogou před svým patnáctým rokem, setkáváme se však i s tím, že klient má prvotní zkušenost mnohem dříve, ve dvanácti či třinácti letech," říká Jana Kučerová.

Dokážou se "oblouznit" nepozorovaně

O svých zkušenostech s návykovými látkami na školách mluví také Jarmila Popelková, učitelka a zároveň metodička prevence na Středním odborném učilišti obchodním v Prostějově.

„Pokud se vyskytne problém, tak voláme rodiče, aby si studenty odvezli z výuky. Jde třeba o případy, kdy máme podezření na nějakou návykovou látku nebo jsou prostě ve vyučování nepoužitelní," říká a dodává, že se podezření jen těžce potvrzuje.

„Přímo s lahví alkoholu nebo drogou jsme nikoho nenašli. Třeba jsou dotyční studenti v tomhle velmi šikovní," dodává Jarmila Popelková.

Rady z "kuchařky"

Podle Mileny Hochmanové z pedagogicko-psychologické poradny si školy ví s potíráním návykových látek v lavicích rady.

„Školy mají pravomoci třeba testovat žáky a studenty na přítomnost návykových látek nebo kontaktovat rodiče pokud se zjistí, že je jejich dítě pod vlivem nějaké drogy. Dnes mají k dispozici i jakousi kuchařku od ministerstva školství, která radí, jak se zachovat. Školy teď tedy postupují do značné míry samostatně," vysvětluje psycholožka.

Například prostějovská Střední škola polytechnická zatím žádný větší problém s drogami nemá.

„Zatím jsme nic takového nemuseli řešit, nemyslím si ale, že by studenti se zkušenostmi s drogami případně byli jen na učilištích. Jde podle mě i o problém gymnázií. Víme, že tento problém ve společnosti je. Problém je ale s odhalováním takových případů," vyjádřil se ředitel školy Radomil Poles.