Ačkoli radní před nedávnem podpořili skomírající klub prostějovských krasobruslařů padesáti tisíci korunami z městské kasy, šestiletá Martina s Elizabethou a kamarádkami stále nemohou dostatečně trénovat.

„Děti potřebují bruslit pravidelně a o víkendech. Jedině tehdy má brněnský trenér čas. Správce zimního stadionu, jímž je Domovní správa Prostějov, však pro nás v tyto dny nedokáže najít volný led,“ posteskla si kupříkladu maminka Elizabethy.

Tvrdí, že spousta rodičů starších dětí už proto začala raději jezdit trénovat do Vyškova, jiní dokonce až do Brna. „Třeba ve Vyškově je pro krasobruslaře led k dispozici pravidelně čtyři hodiny týdně. Je tam navíc i levnější, než v Prostějově,“ pokrčila smutně rameny.

Podle ní je obrovská škoda, že se klub potýká s nedostatkem peněz a že nejsou vyčleněny pravidelné, pro děti, rodiče a trenéry dostupné tréninky. „Sama jsem byla před řadou roků prostějovskou krasobruslařkou. Klub má tradici a odchoval již řadu dobrých sportovců,“ zmínila se.

Funkcionář klubu KRASO-bruslení Prostějov Petr Kořínek stížnosti rodičů chápe, zároveň ale neví, jak jim pomoci. „Je to těžké. Rozpis kdy a kdo bude užívat led na zimním stadionu je dán sezonu dopředu, nelze jej měnit,“ tvrdí.

K financím, kterých se klubu nedostává, pak uvádí, že jim chybí sponzoři. „Děkujeme městu za finanční podporu, vážíme si rodičů, kteří platí za malého krasobruslaře zhruba dva tisíce korun měsíčně, ale led v Prostějově je zkrátka drahý,“ povzdychl si.

Bude světýlkem naděje pro Martinu s Elizabethou a další drobotinu, jež chce nazouvat sněhobílé brusle, městem diskutované snížení plateb za hodinu ledu na prostějovském zimním stadionu?

„K ničemu takovému zatím nedošlo,“ reagoval krátce Vladimír Průša, ředitel Domovní správy Prostějov, jež sportovní stánek pro majitele, jímž je město, spravuje.

Nutno zmínit, že přes nepříznivou situaci klub dál bojuje o svoji existenci. „V neděli, patnáct minut před třetí hodinou odpolední hodinou, zveme všechny zájemce do školy bruslení, kterou pořádáme na zimním stadionu v Prostějově. Věříme, že se domluvíme na častějších a pravidelnějších trénincích, než tomu bylo dosud,“ uzavřela trenérka zmíněné školy Vladimíra Hejčíková.

Veřejnost může bruslit také ve čtvrtek

Ještě čtyři čtvrtky zbývají do Vánoc těm, kdo mají dopoledne čas a chuť si zabruslit. Zimní stadion je v tento den otevřený pro veřejnost už od minulého týdne. Vždycky na dvě hodiny, od 10 do 12 hodin.

„Cena čtvrtečního dopoledního bruslení je nízká, činí jen deset korun,“ zmínil se vedoucí provozu stadionu František Nevrtal z prostějovské Domovní správy. Led na stadionu je obyčejným bruslařům k dispozici také v sobotu (od 17 do 19 hodin) a v neděli (od 16.30 do 18.30 hodin).