„Bereme letos dvaadvacet dětí a už teď jich je přihlášených jednačtyřicet,“ spočítala dvě hodiny před ukončením zápisu ředitelka Mateřské školy v Partyzánské ulici Martina Hošťálková. Mateřinka tak při výběru rodičů bude postupovat podle bodových kritérií.

„Děti vybíráme podle toho, zda mají trvalý pobyt v Prostějově. Také nás zajímá, jestli je dítě předškolák a zda oba jeho rodiče pracují. Snažíme se vyjít vstříc rodičům, kteří mají práci, i když víme, že tím diskriminuje ty, kdo jsou na rodičovské dovolené,“ uvedla Hošťálková.

Ačkoli jednotlivé školky ví, kolik dětí mohou letos přijmout, na prostějovském magistrátu přesná čísla nemají.

„V tuto chvíli nemůžeme říct, kolik dětí do mateřských škol přijmeme. Závisí to na počtu těch, kteří budou mít odklad do prvních tříd, takže více budeme vědět v červnu,“ odmítl být konkrétnější František Říha, šéf prostějovského odboru kultury a školství.

Pro rodiče, jejichž dítě školky nepřijmou, však nemá dobrou zprávu.

„V letošním roce už nemůžeme navyšovat kapacity volných míst. V září minulého roku jsme přidali třiapadesát míst a rezervy už máme vyčerpané,“ konstatoval František Říha.

Alternativa? Soukromé školky

Jednou z možností jsou soukromé školky.

Pro podobné účely funguje na Prostějovsku privátní zařízení Má školička, které nabízí šestidenní provoz pro děti od jednoho do sedmi let. Cena za hlídání potomka se zde pohybuje od tří tisíc korun za měsíc. Ne každý rodič si však může tuto alternativu dovolit.

„Paní ředitelka mi naznačila, že s přijetím do mateřské školky nemám počítat. Uvažovala jsem i o soukromé školce, ale je nad mé možnosti platit kolem čtyř tisíc měsíčně,“ zlobila se v pátek maminka čtyřletého Jakuba.

Na duben je naplánováno jednání šéfa odboru školství a kultury s řediteli mateřských školek, po němž už by mělo být jasnější, kolik dětí se celkem přihlásilo a jaké jsou kapacity předškolních zařízení. (ham)