Podle expertů zřejmě nikde. Centrum rozpoznávání tváří v mozku má své limity. Navíc obličej může být tím posledním, nač se přepadený člověk soustředí během několikaminutového boje o život. A zachovalý padesátník může pod vlivem stimulující látky běhat jako puberťák.Policie zveřejnila předběžnou podobu pachatele, který v úterý v Prostějově přepadl tenistku Petru Kvitovou a pořezal ji na ruce.Zdroj: PČR

Informaci o tom, že policie zadržela 54letého muže zapojeného do drogové scény v Olomouci, kterého v minulosti vyšetřovala kvůli útokům na seniory, přinesla Česká televize. Jestli skutečně jde o 54letého muže, který v důsledku užívání drog může vypadat ještě starší, policie nekomentuje.

„Proti obviněnému má policie jistě dostatek důkazů. Navíc na tom dělal Tempus,“ komentoval zvrat ve sledované kauze bývalý elitní kriminalista z Olomoucka.

„Řetězec důkazů, i nepřímých důkazů, je dostatečně uzavřený, že to stačilo na zahájení trestního stíhání a státnímu zástupci, aby to podržel a podepsal se pod vazební návrh. A soud se po prostudování návrhu s názorem policie ztotožnil. Určitě bych neměl pochybnosti. Je důvodné podezření, že je to on,“ usmál se.

Revival fest v Mořicích
Mořicemi duněla hudba: Revival fest lákal na Metallicu i Katapult

DVA LIDI, DVA POPISY

Za letitou praxi se při objasňování loupeží opakovaně setkal s tím, že sestavený identikit nakonec neseděl.

„Jak dlouho útok trval, kolik vteřin? V jakém rozpoložení v tu chvíli asi byla slečna Kvitová? Když dva budeme sestavovat popis člověka, kterého uvidíme 10 vteřin, každý popíšeme někoho jiného,“ poukazoval policista s tím, že při sestavování podobizny hrají roli zkušenost policisty, který jej skládá, i to, jak se umí oběti zeptat.

Pohádkový les v Čechách pod Kosířem
Pohádkový les pod Kosířem: hry, čerti i akrobacie

TVÁŘE Z MINULOSTI

Podle vedoucího katedry psychologie Masarykovy univerzity v Brně Jana Mareše si člověk spolehlivě zapamatuje pouze něco výrazného ve tváři.

„Nějaký dominantní rys. Ostatní ve skutečnosti mohou být podobné tváře, které má člověk v paměti z minulosti,“ vysvětloval, jak složitě pracuje centrum rozpoznávání tváří v mozku ležící ve fusiformním závitu, součásti spánkového i týlního laloku.

„Slečna Kvitová byla v nějakém emocionálním stavu, bojovala o život, a zaměřovala se na jiné detaily, než je tvář. Věk mohla vyvozovat i z něčeho jiného, například charakteristiky nebo dynamiky pohybu, a drogově závislý člověk, pokud je pod vlivem stimulujících látek, může působit dynamičtěji, než by odpovídalo věkové skupině,“ uvedl.

Výřez ze snímku bolidu z 23. května pořízeného na stanici Červená hora. Světlé pozadí oblohy je způsobeno soumrakem a také svitem Měsíce. Bolid letí ze souhvězdí Velké Medvědice a končí vysoko nad JZ obzorem v souhvězdí Lva.  Během letu dosáhl jasnosti sr
Bolid prolétl nad Hanou, u Prostějova možná dopadly meteority

ODLOŽENÉ PŘÍPADY

Policejní prezidium včera k případu neposkytlo žádné informace. Jestli se obviněný přiznal, odmítlo říci. „Až budeme mít, co sdělit, rádi média aktivně informujeme,“ reagovala dotazy Ivana Nguyenová, mluvčí policejního prezidia.

Případ napadení dvojnásobné wimbledonské vítězky vyšetřovala olomoucká krajská policie do listopadu loňského roku, kdy případ odložila, jako vydírání. Kauzu otevřel speciální útvar policejního prezidia Tempus, který se soustředí na odložené kauzy. Muž byl zadržen v úterý. Podle ČT tenistka Kvitová už poznala muže na fotografii. Až se vrátí z French Open, čeká ji s největší pravděpodobností takzvaná rekognice podezřelého by měla identifikovat, a to zpravidla mezi několika osobami.

Vodáci na Hloučele. Ilustrační foto
Vodáci jsou na suchu. Hloučela se v červnu nepojede

PŮL MILIONU KORUN

Za dopadení pachatele vypsal tenisový klub v Prostějově odměnu 100 tisíc korun, která byla následně zvýšena na 500 tisíc. Klub tehdy informoval, že lidé, kteří přispějí k dopadení pachatele, mohou zprvu počítat s 50 tisíci korunami, pokud jejich tip povede k trestnímu stíhání podezřelého. Když bude pravomocně odsouzen, dostane zbytek odměny.

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
Muže podezřelého z útoku na Kvitovou poslal soud do vazby
Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
Policie má možného pachatele útoku na tenistku Kvitovou, jedná se o narkomana