Odstavné plochy v pátek zablokovala betonem společnost Manthellan, která podle smluv z roku 2008 má v místě postavit obchodní galerii. Stavět se však zatím nezačalo, smlouvy jsou u soudu, plocha je však přesto uzavřená.

Mluvčí společnosti Juraj Aláč vysvětlil, že betonové kvádry a ochranka bránící vjezdu na parkoviště jsou předzvěstí archeologického průzkumu.

"Nechtěli jsme, aby projekt Galerie Prostějov nabíral další zpoždění. Zahájení přípravných prací jsme již dlouho plánovali na podzim tohoto roku," uvedl pro Deník s tím, že stavební práce by měly startovat v roce 2019. Zatím se však viditelně v místě pracovat nezačalo, ani na průzkumu.

Dělejte s tím něco, vyzývají lidé

Uzavření parkoviště schopného pojmout i více než 200 aut však rozlítilo obyvatele města. Ti přes internetové diskuze vyzývají magistrát, aby s nynějším stavem něco dělal. A přidali se i politici.

"O záboru jsme informováni nebyli," uvedl opoziční zastupitel Jan Navrátil.

Manthellan však nakonec zastupitele obeslal dopisem.

Politiky však evidentně neuklidnil.

Archeologický průzkum v zimě?

Primátorka Alena Rašková pak prý nehodlá nynější stav nechat jen tak.

"Podle vyjádření firmy Manthellan až zrušíme část územního plánu známého jako Zajíc, pak místo odblokuje. Považuji to za vydírání. A taky za schválnost, sotva totiž udělají archeologický průzkum v době, kdy mrzne," uvedla Alena Rašková.

Prozradila také, že situaci bude řešit po právní stránce.

"Bohužel, nájemní smlouva je tak nešťastná, že nám moc možností nezbývá. Dáme ale podnět Nejvyššímu soudu, aby konečně o platnosti smluv města s Manthellanem rozhodl," informovala primátorka.