„Veškeré finanční dary pro ČSSD byly vždy řádně uvedeny ve výročních finančních zprávách ČSSD, podrobeny kontrole a ověřeny auditem. Jednalo se a jedná výhradně o soukromou aktivitu pana Mačáka a Pišťáka, jakékoli spojení s ČSSD vylučuji," vyjádřil se Jiří Zemánek, předseda Krajského výkonného výboru ČSSD Olomouckého kraje.

„V tuto chvíli povedeme jednání s panem Mačákem o setrvání ve funkci náměstka. Vyjádření pana Mačáka bude k dispozici v úterý," sdělil krajský šéf strany.

Šestasedmdesátiletý Miroslav Pišták ohlásil rezignaci v neděli. V křesle primátora seděl od roku 2010.

„Nechci, aby se pseudokauza dotkla města Prostějova, rozhodl jsem se rezignovat," uvedl Miroslav Pišťák, který byl v loňských komunálních volbách lídrem kandidátky sociální demokracie.

Pišťák zároveň skončí i jako radní. Podle jeho spolustraníků stojí za odchodem zejména zdravotní důvody. Mladá fronta Dnes upozornila na čtvrtmilionový dar od soukromé firmy, který měl primátor použít na vlastní propagaci.

PODÍVEJTE SE: Jak šel čas s Miroslavem Pišťákem

Radnici vede Rašková

Opoziční i koaliční politici v Prostějově rozhodnutí primátora respektují. Někteří zároveň volají po novém složení koalice.

„Jsem zásadním odpůrcem toho, aby v radě seděli komunisté. Myslím si, že nastal správný čas na jednání stran o budoucnosti," uvedl opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein (ODS) s tím, že v případě neshody zastupitelů mohou být nové volby.

„Nelze vyloučit, že dojde ke svolání mimořádného zastupitelstva," řekl radní Josef Augustin (KSČM). Podle svých slov očekává jednání.

„Předpokládám, že se sejdou koaliční kluby, aby se věc prodiskutovala," doplnil.

O co v kauze firemních darů jde
Mladá fronta Dnes v pondělí uvedla, že prostějovský primátor Pišťák a hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun.

ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250.000 korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat.

„O tom, jak oba jmenovaní s uvedeným soukromými dary v minulosti naložili či aktuálně nakládají, ČSSD nemá žádné informace. Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoli spojování s ČSSD vylučujeme," uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Pišťák v pondělí své dřívější vyjádření pro MfD poopravil. „Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl ČTK Pišták.

Na opakovaný dotaz, zda peníze posloužily k prezentaci jeho osoby před volbami, odpověděl: „Použity byly v souvislosti s mým působením ve veřejné funkci, nikoliv v souvislosti s volbami."

Pišťák tvrdí, že DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva společnosti je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a prostějovský radní. (čtk)

Alois Mačák (vlevo) a Miroslav Pišťák

Alois Mačák (vlevo) a Miroslav Pišťák. Autor: DENÍK/Michal Sobecký

Mačák: Vše bylo legální a zveřejněné

Peníze od firem měli putovat také na účet náměstka hejtmana Aloise Mačáka, který žije v Prostějově. Ten odmítl, že by se dopustil něčeho nekalého. Dar byl podle něj poskytnut v souladu se všemi právními předpisy.

„Včetně jeho zveřejnění v takzvaném zákoně o střetu zájmů a transparentně," uvedl Alois Mačák. Upozornil na to, že firmy, které mu poslaly peníze na účet, nedodávaly pro město Prostějov ani Olomoucký kraj žádnou zakázku.

„Navíc to vylučuje i jejich výrobní program. Firmy mně poskytly finanční dar legitimně darovací smlouvou," sdělil Alois Mačák s tím, že finance využil a využívá na vlastní propagaci. Připomněl, že poskytnutí daru se před týdnem veřejně vyjádřil na zasedání Zastupitelstva města Prostějova.

ČSSD: Kampaň jen přes stranické účty

Od darů dala ruce pryč ČSSD i na celostátní úrovni. „Financování všech volebních kampaní ČSSD je realizováno výhradně přes schválené příslušné stranické účty a dle schválených vnitrostranických pravidel," uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Nad tím, že firmy posílaly peníze na privátní konta vrcholných představitelů samospráv, se pozastavili někteří jejich političtí konkurenti.

„I když dárce a přijatou částku přiznali, samozřejmě to budí pochybnosti," reagovala šéfka klubu ODS v krajském zastupitelstvu Markéta Záleská.

„V předvolební kampani do krajských voleb jsem měla vedle stranické i osobní linku a veškeré prostředky byly poukazovány výlučně na účet strany. V rámci propagace mne jako lídra ODS v Olomouckém kraji nepřišla v předvolebním čase na můj bankovní účet ani koruna," uvedla.

(zpravodajové Deníku)

Miroslav PišťákNarodil se 6. června 1939 v Prostějově
Miroslav Pišťák, lídr ČSSD v ProstějověVyučil se univerzálním soustružníkem, maturoval na střední ekonomické škole
Do roku 1970 působil v Agrostroji Prostějov jako soustružník, zámečník, výrobní dispečer.
Od roku 1970 pracoval jako kamenolamač, dělník hrazení bystřin, manipulační dělník, vedoucí expedice.
Po roce 1989 byl vedoucím ústavu sociální péče, pracovník Okresního úřadu, vedoucí provozovny.
V letech 1960 – 1970 byl členem KSČ, v letech 1965 – 1969 členem Lidových milicí, v roce 1968 se účastnil Vysočanského sjezdu
V roce 1969 byl dva měsíce předsedou CZV KSČ v Agrostroji Prostějov, v roce 1970 byl vyloučen z KSČ
V roce 1994 se stal prostějovským zastupitelem za ČSSD, o rok později uvolněným předsedou kontrolní komise
Od roku 1998 byl místostarostou Prostějova, od roku 2010 starostou a v roce 2012 se stal primátorem
Je ženatý, otec dospělého syna.