Otázky směřované na vedení města pokládal Martin Pleva, šéfredaktor Deníku Extra.Hospodaření města skončilo výrazným přebytkem.

"Město Prostějov je ve výborné finanční kondici, a to i přes koronavirovou epidemii. Hospodaření města skončilo s přebytkem 20 milionů korun. Do fondu přebytků a rezerv převádíme 270 milionů korun," zahájil František Jura debatu s tím, že se tak stalo díky konzervativně sestavenému rozpočtu.

"Dokázali jsme se s dopady opatření vlády vypořádat bez potřeby úvěrového financování. V blízké budoucnosti nás čekají zásadní investice v podobě výstavby plaveckého bazénu a rekonstrukce Kulturního a společenského domu," dodal primátor.

Finanční polštář pomůže i v případě energií, jejichž cena skočila směrem nahoru až pětinásobně.

"Za finanční rezervy jsme rádi. Vzhledem k navýšení cen energií nás nečeká lehké období. Aktuálně soutěžíme ceny na příští období. Zatím jsme ceny nevysoutěžili, máme čas do konce června," vyjádřil se k problémům s elektřinou a plynem první náměstek primátora Jiří Pospíšil a doplnil: "Počítáme s tím, že pokud nevysoutěžíme odpovídající ceny, budeme muset nakupovat za tržní ceny."

Okolí prostějovského hlavního nádraží.
Může u hlavního nádraží v Prostějově vzniknout něco jako zelená oáza?

Bezdomovci mají respekt

Ročně se ve městě proinvestuje čtvrt miliardy, i když se musí šetřit.

"Investovat musíme s rozumem, ale důležité je podporovat i kulturu, společenský život a sport. Musíme všechno velmi citlivě vnímat. Není dobrou cestou všechno seškrtat, jak se to děje někde jinde," má jasno Jura a vyčísluje: "Na vlastní investice nám každoročně zůstává okolo 150 milionů vlastních peněz, počítáme i s dotačními penězi, proto můžeme dát do plánu investic okolo čtvrt miliardy korun."

Lidé se mohou cítit v Prostějově bezpečně.

"Prostějov je bezpečné město. Pravidelně se setkáváme se všemi složkami IZS a ne jen, že se potkáváme, ale řešíme aktuální problémy. Městská policie je složkou hlavně preventivní. Já jsem za to rád, například strážníci s lidmi mluví a nepokutují. Upozorňují je na přestupky a další věci," chválí si vzájemnou komunikaci primátor a upřesňuje: "Velmi si například cením toho, že třeba bezdomovci mají ke strážníkům respekt a prakticky s nimi v centru města nemáme problémy. Nechci ale chválit jen strážníky, ale opravdu všechny složky, od státní policie, přes záchranáře až po hasiče. Pocit bezpečí u občanů města je jejich zásluha."

Detašované pracoviště ÚZSVM sídlilo ve vile v Prostějově
Prostějov přišel o státní úřad. Lidé musí do Kroměříže

Festival jídla

Bohatá je nabídka kultury a další zábavy pro širokou veřejnost.

"Kultura je velmi důležitá a v Prostějově není vůbec opomíjená. Chystáme velmi nabité kulturní léto, rozjeli jsme Letní scénu na nádvoří zámku, v Kolářových sadech bude venkovní promítání kina," vypočítává jen zlomek akcí náměstkyně Milada Sokolová s tím, že nejbližším podnikem je Festival dobrého jídla.

"Uspořádali jsme ho poprvé loni. Důvodem bylo, že lidé byli zavřeni dva roky doma a chtěli jsme, aby zase vyšli ven a mohli se potkávat. Akce se líbila a druhý víkend v červnu bude zapojeno celkem 14 místních provozoven."

Kompletní zpravodajský servis ze Setkání s primátorem Františkem Jurou najdete v příštím vydání Prostějovského týdne ve středu 1. června 2022.

Stručné on-line zpravodajství z živé debaty jste mohli sledovat na webu Prostějovského deníku v úterý 24. května od 10 hodin.

Online reportáž