První příčku mezi ostatními městy v oblasti byznysu získal Prostějov na základě podrobného průzkumu pořadatelské agentury Bison & Rose. Společnost posuzovala mimo jiné dopravní dostupnost lokality, horlivost úředníků či sbírala názory šéfů podniků.

Přiláká toto ocenění vyhlášené týdeníkem Ekonom investory do prostějovských průmyslových zón? Zamezí rychle rostoucí nezaměstnanosti? Názory na tyto otázky se různí.

Podle Hanáka musí důležitou roli sehrát politici

„Ocenění se vztahuje k faktům sesbíraným v minulém roce. Tehdy se v republice začala globální hospodářská krize teprve projevovat. O to, aby ve městě přibývalo investorů a pracovních míst, se nyní musejí zasadit politici. Jak ti vládní, tak regionální. Proto je platíme z našich daní. Žádný zázračný investor jen díky ceně nepřijde,“ vyjádřil se Jaroslav Hanák, který je presidentem prostějovské společnosti FTL – First transport lines a prvním viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Deník ho včera telefonicky zastihl v Tunisu.

„Účastním se zde vládní a podnikatelské mise, kterou vede president České republiky Václav Klaus. Konečně někdo na vrcholné úrovni pomáhá byznysu,“ prohlásil Hanák.

Míní, že je dobře, že na rozdíl od rozhádaných politických špiček je situace v koalici Olomouckého kraje stabilní.

„Podnikání to pomáhá,“ konstatoval.

Výši nezaměstnanosti bude dál určovat situace v OP Prostějov

Mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl si slibuje si, že cena přiláká nové investory.

„Může přinést nová pracovní místa. Pro podnikatele, jež chtějí ve městě budovat svá sídla, je takové ocenění velmi zajímavou informací,“ řekl Tomandl.

Zdůraznil však, že nezaměstnanost na Prostějovsku bude určovat situace v Oděvním podniku.

„Ten zaměstnává vůbec nejvíc lidí,“ dodal mluvčí úřadu.

Michal Kaderka, mluvčí projektu Město pro byznys, míní stejně jako Tomandl, že cena může Prostějovu pomoci v boji proti zvyšující se nezaměstnanosti. „Jen pro srovnání, Humpolec, který byl loni prvním mezi Městy pro byznys v celé České republice, přilákal dva nové investory. Díky tomu se tam staví domy,“ přiblížil.

Jedná ses francouzským investorem

Prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil míní, že město získalo první příčku mezi všemi městy Olomouckého kraje především díky dobře fungující průmyslové zóně, jež se rozkládá poblíž rychlostní komunikace spojující Vyškov s Olomoucí. Své haly tam má již několik firem a další brzy přibudou.

„O využití jedné z volných parcel, která má tři hektary, nyní jednáme s jedním významným francouzským investorem,“ informoval Uchytil.

Další projekt je už mnohem dál. Na podzim letošního roku by se v průmyslové zóně měly začít budovat haly společnosti Modřanská potrubní.

„Jejich výstavbu poněkud zbrzdila finanční krize, která postihla celý svět. Firmy mají v této době problémy získávat u bank úvěry. Jakmile budou uvolněny finance, tak se pustí do plánované výstavby,“ poznamenal k problematice Uchytil.

Přesto, že další investor do prostějovské průmyslové zóny, třinecká společnost Moravia Energo, je v konkurzu, radnice dál počítá s výstavbou avizovaných paroplynových elektráren v průmyslové zóně.

„Podle mých informací nyní hledá správce konkurzní podstaty nového investora na tento miliardový podnik,“ zmínil se Uchytil.

SOUVISEJÍCÍ: Konice zabodovala v soutěži "Město pro byznys"