„Ve čtvrtém kole máme místa ještě na devět oborů, v předchozích kolech jsme třídy nezaplnili. Je to dané i tím, že si žáci mohou vybírat ze tří škol a rozhodnout se kam nastoupí, a to klidně i během prázdnin,“ řekl Zdeněk Mendl, ředitel Švehlovy střední školy, kde se čtvrté kolo uzavírá až na konci srpna.

Stejné datum zvolilo i Střední odborné učiliště stavební v Prostějově, kde se ke studiu mohou ještě hlásit truhláři, elektrikáři, malíři, instalatéři nebo klempíři. Na stavebním učilišti otevírají druhé kolo. A to již poněkolikáté. Škola se snaží motivovat žáky tím, že jim měsíčně dává tří set korunové stipendium.

Třetí kolo přijímacího řízení vypsala pro zájemce o obor Modelářství a návrhářství oděvů Střední škola designu a módy a druhé kolo vypisovali dokonce i na Gymnáziu Jiřího Wolkera. Třídě všeobecného čtyřletého gymnázia chyběli dva studenti, ale po druhých přijímačkách se kapacita zaplnila.

„V prvním kole se k nám hlásil dostatečný počet uchazečů, ale někteří přijatí nenastoupili. Neúspěšní z prvního kola zase třeba nepodali odvolání, takže jsme vypsali druhé kolo,“ vysvětlila zástupkyně ředitele gymnázia Jana Ambrožová.

„U sportovní třídy jsme sice měli některá místa volná, ovšem ta byla rezervována pro talentované mladé sportovce, kteří přestupují do sportovních klubů v Prostějově,“ dodala Ambrožová.

Výběr ze tří škol? Prý moc

Kapacitu svých dvou tříd už má zaplněnou Střední zdravotnická škola. Zde problémy s nedostatkem uchazečů neřeší. Škola musela některé zájemce i odmítnout.

„Máme trochu problémy s tím, jak je nyní nastaven systém přijímání žáků. Samozřejmě bych uvítala, pokud by si žáci vybírali jen ze dvou možností,“ uvedla ředitelka školy Marie Dostálová.

Na zdravotní školu přijímají na základě výsledků uchazečů z osmé třídy a z pololetí devátého ročníku. Stejný systém má i Obchodní akademie.

„Pokud bychom přijímací zkoušky zavedli, počet uchazečů by nám klesl, proto jdeme zatím touhle cestou. Nevylučuji ale, že během dvou let přijímací zkoušky zavedeme,“ řekl ředitel Obchodní akademie Vladimír Vláčil.

Ani jemu se nelíbí současný stav, kdy si žáci vybírají ze tří škol. „Není to nejšťastnější řešení. Žáci a jejich rodiče čekají, až jak dopadnou na všech školách, kam se hlásili a pak se rozhodují. Přirovnal bych to k tomu, když sedíte u televize. Přepínáte několik programů, než se pro nějaký rozhodnete,“ uvedl Vláčil.

Cyrilometodějské gymnázium nepřijalo do kvinty pro následující školní rok žádného nového žáka. „Jsme víceleté gymnázium, takže nabízíme jen několik míst pro doplnění ročníku, který u nás studuje od primy. Letos se nám hlásila jedna žákyně, ale nakonec ani ta k nám nenastoupí,“ uzavřela Marie Richterová z Cyrilometoděj­ského gymnázia. (mal)

MARTIN LAŠTŮVKA

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku