„Jsem ráda, že si nemusím vybrat jenom jednu školu, protože se stále nemůžu rozhodnout, kam si mám podat přihlášku. Láká mě práce psycholožky nebo lékařky, takže se rozhoduji mezi gymnáziem a střední zdravotnickou školou. Raději bych chodila na gymnázium, protože bych měla ještě čas se rozmyslet, co chci v životě dělat. Ale myslím si, že mám větší šanci dostat se na „zdravku", takže dát si přihlášku na tuto školu by byla jistota," uvažuje patnáctiletá Michaela Malířová.

Právě o gymnázia je v posledních letech mezi žáky devátých tříd největší zájem.

„Na naši školu se hlásí třikrát více zájemců, než můžeme přijmout," spočítal Michal Šmucr, ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera (GJW) v Prostějově, které pořádá pro uchazeče o studium přípravné semináře k přijímací zkoušce.

„Zájem o bezplatné kurzy je každý rok obrovský. Uchazeče připravujeme na zkoušku z českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů. Tím, že trénujeme podobu SCIO testů, jsou kurzy důležitým předpokladem úspěchu u přijímacích zkoušek," řekl Michal Šmucr.

Nejžádanějí učňáky

Z učebních oborů jsou nejžádanější především absolventi strojírenských, elektrotechnických a stavebních oborů.

„Tyto obory jsou perspektivní zejména v dlouhodobějším pohledu, což je pro nově přijímané žáky důležitá informace," řekl Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení pro analýzy kvalifikačních potřeb trhu práce Národního ústavu pro vzdělávání.

V červnu opustí lavice prostějovských základních škol více než tři sta žáků.

„Letos vyjde ze základní škol v Prostějově 348 žáků," spočítal František Říha, šéf školství, kultury a sportu na prostějovském magistrátu.

Podáním přihlášky na dvě školy najednou mohou žáci zariskovat a zkusit i školu, která je velmi žádaná. Bát se nemusí ani toho, že se jim budou krýt termíny přijímaček. Zákon totiž ukládá školám vyhlásit dva termíny přijímacích zkoušek, takže žák využije termín, který mu více vyhovuje. Přijímačky se konají od 22. do 30. dubna.