Zdaleka nejvyšší stavba v Čelechovicích na Hané tak dává vzpomínat na časy, kdy se v podniku pracovalo. A lidé si připomínky minulosti považují.

„Ten komín je takovou dominantou obce. Měl by zůstat stát a navíc by to chtělo vyztužit," sdělil například Zdeněk Hofman.

Podobného názoru je také František Kočí, který bydlí nedaleko komína. „Měl by zůstat. Navíc, pokud vím, tak firma Armex Oil vlastnící areál cukrovaru přislíbila zachování komína," uvedl muž. Stoprocentní jistotu však dominanta obce na své zachování nemá.

„Co se týká komína v Čelechovicích, tak zatím nemám informace o nějakém bourání. Zatím to však vychází na obě dvě varianty – zachování i zboření," uvedl Lukáš Rieger z firmy Armex Oil ke stavbě, která má za sebou desítky let existence.

Že by však mohla být brzy u konce se však například starostka obce Jarmila Stawaritschová nedomnívá.

„Vím akorát o tom, že se ho bude firma snažit zachovat, pokud to jen trochu bylo možné," vyjádřila se starostka. O možném odstřelu komína podle svých slov nic neví. Stejně tak ani Státní báňská správa, u které mají firmy před odstřelem budov povinnost tuto činnost nahlásit.

Dominanta ještě vydrží

Podle mluvčího instituce Bohuslava Machka tak ale v případě komína v Čelechovicích na Hané nikdo neučinil, což znamená, že nějakou dobu ještě v obci lidé svou dominantu mít budou.

„Žádná žádost na báňském úřadu není. O areálu v Čelechovicích máme pouze informaci, že v roce 2014 došlo k likvidaci jiného komína. Povolovali jsme trhací práce, nakonec ale stavba byla zničena bagrem, takže správní řízení bylo zastaveno," uvedl Machek pro Prostějovský deník.

O jednu naopak nedávno přišel Prostějov. Zatímco totiž areál OP z větší části přišel o budovy v červnu 2014, až letos jedenáctého září padl k zemi také nevyužívaný, více než stometrový komín.

Odstřel tentokrát proběhl s výjimkou toho, že k němu došlo sedm minut před uveřejněným termínem, bez komplikací. Při tom před dvěma lety však došlo k průletu trosek v těsné blízkosti přihlížejících lidí. Moment je také zachycený na videu umístěném na www.youtube.com. Aktuálně má téměř dvě stě tisíc shlédnutí.