Proč by měly těhotné maminky cvičit?
Jednak, proto, že jsou některé maminky zvyklé cvičit před těhotenstvím a nemohou v těhotenství dělat některé sporty, a jednak pro některé maminky je těhotenství zase dobrý důvod začít cvičit. Jde především o přípravu k porodu. Maminky si cvičením zachovají dobrou kondici i během gravidity a tvrdí se, že cvičení v těhotenství má dobrý vliv na miminko. Navíc odstraňujeme také to, co maminky trápí. Ať už jsou to bolesti zad, nohou, křečové žíly, časté zácpy, hemeroidy či deformace nožní klenby. Pro porod pak připravujeme pánevní dno a uvolňujeme kyčle.
Jsou tyto kurzy pro těhotné maminky jen o cvičení?
Kurzy jsou výhodné i po stránce sociální. Maminky se setkají s dalšími maminkami, vymění si své zkušenosti. Na kurzech se také seznámí s personálem porodnice. Není to tedy jen o cvičení, ale maminky se nás mohou i ptát na vše, co je zajímá. Dále si mohou prohlédnout porodní sály. Také míváme jednou měsíčně přednášky pro těhotné, kde se budoucí maminky dozvídají o porodu, o tom, jak bude porod probíhat a další informace.
S jakými cviky se mohou maminky na kurzech cvičení prostějovské nemocnice setkat?
Kurzy vedeme společně s kolegyněmi a každá z nás má na hodině cvičení jinou sestavu. Maminky se tak na každé hodině setkávají s něčím novým. Všechny se ale snažíme, aby maminky procvičily celé tělo. Zaměřujeme se na dolní končetiny, horní končetiny, páteř, a musíme také myslet na břišní svaly. Protáhneme si celé tělo, ale samozřejmě nám při tomto druhu cvičení nejde o sportovní výkony. Dalo by se říct, že je to spíše takové relaxační cvičení.
Kam si s vámi mohou těhotné maminky přijít zacvičit a vyměnit si své zkušenosti?
Chodíme cvičit na oddělení rehabilitace, kde je velká tělocvična. K dispozici zde máme žíněnky, velké gymnastické míče, overbally nebo gymnastické gumy.
Kolik maminek se sejde na takovém jednom cvičení?
Je to různé. Někdy přijdou maminky dvě, někdy dvanáct. V době, kdy byla vyšší porodnost, chodilo maminek daleko víc, ale byl pak problém s tím, že jsme se nevešly do tělocvičny. Dnes jich chodí tak v průměru sedm.
Kolikrát za týden se s těhotnými maminkami scházíte?
Kurzy máme v pondělí a pátek, vždy od 12 do 13 hodin.
Je nutné, aby se maminky na kurzy hlásily předem?
Maminky o těchto našich kurzech ví. Je o nás například na internetových stránkách nemocnice. Hlásit předem se nám nemusí, jak přijdou, tak přijdou. (úsměv) (Za jednu hodinu maminky zaplatí 40 korun. Některé pojišťovny na toto cvičení přispívají, pozn. red.)
Když srovnáte dobu před deseti lety se současností. V čem se těhotenství žen změnilo?
Kromě toho, že je méně těhotných maminek, je jich také více s rizikovým těhotenstvím. Každá maminka musí mít před cvičením potvrzení od svého gynekologa, že může chodit cvičit a nemá rizikové těhotenství. Pokud má maminka vysoký tlak, nebo jí hrozí předčasný porod, nebo trpí astmatem, cvičit nesmí.
Čím je to dáno?
Dříve bylo běžné, že maminky rodily ve dvaceti letech. Dnes těhotenství většina odsunuje do pozdějšího věku, a tam přibývá onemocnění matek. Žena je nejplodnější v pětadvacátém roce a s postupem věku schopnost otěhotnět klesá. Když ve třiceti maminka přemýšlí nad miminkem, je to už potom problém.
Neplodných párů přibývá. Na neplodnost se doporučuje také cvičení. Nabízíte třeba cvičení neplodným párům?
K nám se dostávají skutečně až ty těhotné maminky. Neplodným párům by měl poradit gynekolog. Problém je v tom, že gynekologové často volí formu preparátů, ale účinné je třeba cvičení podle Ludmily Mojžíšové.
Mnoho maminek si v současné době přeje alternativní porod, například domácí porod. Nabízí prostějovská nemocnice porody bez lékaře? Jak se na takové porody díváte?
Nejsem jejich zastáncem. Prostějovská nemocnice takové porody nenabízí. Známe všechna rizika, která při porodu mohou nastat, a nedoporučujeme je.