Kolemjdoucí lidé by proti nebyli.

"Jsem pro, bylo by to pěkné," uvedla třeba Magda Szymszová.

Podobně pozitivně se k možné malbě staví také Josef Horák, majitel nedaleké pizzerie.

"Moc by se mi to líbilo," řekl pro Deník.

A podporu má tento záměr i u muže, který stál za ztvárněním zaniklé části Prostějova na Hradbách, Tomáše Vincence.

"Určitě bych byl pro, navíc ohlas lidí na první část hradeb byl skvělý. Je škoda, že zatím nedošlo k pokračování. V počítači mám ale návrh na celé hradby, takže se do toho v budoucnu můžeme pustit," informoval umělec.

Co na to památkáři?

Prvotní myšlenka pochází od Josefa Dekastello, člena okrašlovacícho spolku. Společně s Miladou Sokolovou celé roky usilovali o výmalbu zdi.

"Pomohl až Daniel Zádrapa, tou dobou vedoucí odboru památkové péče. Výsledná malba by byla do půlky hradeb. Vznikly by na nich namalované domy tak, aby tvořily uličku. Jak se k tomu současné vedení oddělení památkové péče postaví, nevím," řekla k nynějšímu stavu a budoucnosti Milada Sokolová.

Pochopení však záměr zatím nesklidil u části památkářů.

„Mezi základní požadavky památkové péče při obnově a údržbě historických památkově chráněných staveb patří nárok na provádění obnovených prací s co nejmenší mírou zásahů do dochovaných historických stavebních konstrukcí a dále nárok na jejich kompatibilitu a zejména vratnost. Při opravách je nezbytné dodržet především zásadu šetrnosti v přístupu k dochované historické substanci," uvedl za olomoucký památkový úřad Vlastimil Staněk. Ten dodal ještě další důvody, proč se památkářům možná malba nelíbí.

Právě na reakci památkářů se odvolává primátorka města Alena Rašková. Obává se, že by se proti úpravě hradeb postavili.

"Je otázkou co by na to řekli," poznamenala.

"Mě se ale velice malba líbí a byla bych nadšená, kdyby došlo k jejímu dokončení," chválí záměr, který Tomáš Vincenec uskutečnil třeba ve spolupráci s Miladou Sokolovou.

Autoři: MICHAL SOBECKÝ, IVAN ČECH