Na novince, která vzniká nedaleko Kateřinské jeskyně, začali dělníci pracovat koncem listopadu roku 2013.

„Stavba budovy už je téměř dokončená. Na jedenáctého června máme naplánovanou kolaudaci," řekl Miroslav Chlápek, ředitel obecně prospěšné společnosti Dům přírody Moravského krasu, která bude centrum provozovat.

Nyní podle něj zbývá dodělat expozici.

„Většina věcí už je graficky připravená, dokončují se obsahové části interaktivních exponátů," uvedl Chlápek.

V devonském moři

Návštěvníci se v Domu přírody aktivně zapojí do poznávání, objevování, bádání a zkoumání. Expozice je přenese nejprve do dávné historie, do doby, kdy Moravský kras vznikal.

„Tato potemnělá část prohlídkové trasy bude navozovat atmosféru jeskyně. Při vstupu do ní návštěvníci dokonce projdou jeskynním portálem. Součástí expozice bude například i časová osa a speciální niky, díky kterým se turisté ocitnou v devonském moři nebo mezi prvními obyvateli Moravského krasu," popsal Chlápek.

Po točitém schodišti potom lidé vystoupají do prvního patra budovy.

„Tato část už bude prosvětlená mnoha průhledy do současné krajiny krasu. Jejím úkolem bude představit návštěvníkům současnost této oblasti a také působení člověka v ní," vysvětlil Chlápek. Hendikepovaní využijí výtah.

Kinosál i odpočinková zóna

Kromě samotné expozice Dům přírody turistům nabídne i kinosál, dětskou hernu či odpočinkovou zónu.

„Budeme zde prodávat i zajímavé suvenýry včetně některých regionálních produktů," řekl Chlápek. Průvodcem Domem přírody a pojítkem mezi všemi expozicemi bude netopýr, což je typický obyvatel Moravského krasu.

První turisté si Dům přírody prohlédnou už v polovině července. „Bude se ale jednat zatím jen o zkušební provoz. Slavnostní otevření centra se uskuteční kolem dvacátého srpna," řekl Chlápek.

Provoz návštěvnického střediska zajistí obecně prospěšná společnost Dům přírody Moravského krasu.

„Jejím zakladatelem je například Mendelova univerzita v Brně, obce z regionu, město Blansko, ale také firmy podnikající v okolí, z nichž nejvýznamnější je Společnost pro Moravský kras provozující hotel Skalní mlýn, ekovláček a lanovku. Investorem Domu přírody je Agentura ochrany přírody a krajiny," přiblížil Chlápek.

Náklady? 84 milionů

Většinu nákladů na stavbu Domu přírody pokryjí dotace z Evropské unie.

„Celkové výdaje na projekt jsou asi čtyřiaosmdesát milionů korun," řekl již dříve Leoš Štefka, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras, která spadá pod Agenturu ochrany přírody a krajiny.

Podle Martiny Hejčové z Informační kanceláře Blanka bude Dům přírody velkým lákadlem. „Je to opravdová novinka a na to turisté slyší. Navíc jeho koncept je velice zajímavý a určitě nadchne například rodiny s dětmi. Centrum máme v plánu prezentovat i v naší informační kanceláři. Stejně tak bychom byli rádi, kdyby nějakým způsobem prezentoval i město Blansko," dodala Hejčová.