Přímo v Prostějově se v pátek kolem sedmé hodiny večer pohybovala účast okolo 40 procent.

"Lidí chodí opravdu hodně. Krátce před devatenáctou hodinou jsme měli účast již 42 procent," sdělila jedna z členek volební komise v Prostějově.

Podobná čísla jsou hlášena i z dalších obcí regionu.

"Máme odškrtnutou již téměř polovinu voličů. Chodí celé rodiny, je vidět, že je přímá volba zajímá," potvrdil i další člen volební komise z městečka na Prostějovsku.

Volební místnosti jsou otevřené v pátek 13. ledna od 14 do 22 hodin. V sobotu 14. ledna se volí od 8 do 14 hodin. Na Prostějovsku se hlasuje v celkem 179 okrscích. 

Případné druhé kolo se koná v pátek 27. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 28. ledna od 8 do 14.00 hodin.

Šestice z kandidátů na nového prezidenta má za svým jménem uvedeno, že jsou bezpartijní, Jaroslav Bašta reprezentuje SPD, Andrej Babiš hnutí ANO a Marek Hilšer Hnutí HMS. Dva kandidáti Pavel Fischer a Marek Hilšer usilovali o prezidentský post i ve volbách 2018, s výsledkem přesahujícím osm procent hlasů se do 2. kola nedostali.

Jedinou ženou i jedinou reprezentantkou Moravy je mezi kandidáty Danuše Nerudová. Zbývající mužští kandidáti jsou téměř bez výjimky z Prahy – Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Tomáš Zima, Karel Diviš a Marek Hilšer. V blízkosti hlavního města má nahlášeno trvalé bydliště i Andrej Babiš a jediným ´mimopražákem´ je Petr Pavel z Černoučku v Ústeckém kraji. Nejstarším uchazečem o prestižní křeslo je čtyřiasedmdesátiletý Jaroslav Bašta, nejmladší je naopak čtyřiačtyřicetiletá Danuše Nerudová.

Minule dominoval Zeman

Na Prostějovsku v posledních prezidentských volbách v roce 2018 zvítězil jednoznačně Miloš Zeman.

Zájem o přímou prezidentskou volbu byl v regionu solidní. Prvního kola se zúčastnilo 61,40 procent voličů, ve druhém přišlo 66,60 procenta.

Bezkonkurenční prvenství v obou kolech patřilo stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi (1. kolo: 47,98%, 2. kolo: 62,17%). Druhý Jiří Drahoš získal v 1. kole 22,01% hlasů, ve druhém 37,82 procent.