ODS: Za porážku ve volbách můžou ti nahoře

Špičky ODS na Prostějovsku projednaly v neděli výsledek prvního kola prezidentských vo­leb.

„Oblastní rada ODS Prostějov na svém nedělním jednání hodnotila prezidentské volby. Konstatovala, že výsledek pro ODS dopadl drtivou porážkou, která je v první řadě odrazem celorepublikové politiky ODS," nechal se slyšet Jiří Pospíšil, předseda zmíněné rady a náměstek prostějovského magistrátu.

Vzkázal, že se oblastní rada přiklání pro druhé kolo prezidentských voleb k podpoře pravicového kandidáta Karla Schwanzerberga.

Přemysla Sobotku, kandidáta ODS na post hlavy státu, volilo v prvním kole prezidentských voleb na Prostějovsku 1047 lidí. Z devíti kandidátů skončil Sobotka na posledním místě.

Druhá od konce skončila na okrese Taťana Fischerová, nad ní byla Jana Bobošíková, následovala Zuzana Roitová.

ČSSD: Předsedu Hynka překvapil Schwarzenberg

Výsledek prvního kola prezidentských voleb Okresní výkonný výbor ČSSD Prostějov nehodnotil.

„Nemůžu mluvit za okresní výbor, je to sedmnáct lidí," řekl v pondělí dopoledne Ladislav Hynek, předseda zmíněného výboru a starosta Kostelce na Hané.

Připomněl, že v prvním kole podpořila ČSSD svého kandidáta – Jiřího Dientsbiera. Ten však do druhého kola prezidenských voleb nepostoupil.

„Pan Dientsbier dosáhl na Prostějovsku skvělého výsledku, skončil druhý. V rámci celé republiky ho pak dokázali porazit starší a zkušenější soci," hodnotil Hynek.

Udivil jej postup Karla Schwarzenbergra (kandidáta TOP 09) do druhého kola.

„Překvapilo mě to. Ukázalo se, že ho volila velká města. V malých obcích pan Schwarzenberg podporu nezískal," řekl Hynek.

Komu dá předseda okresního výboru ČSSD hlas ve druhém kole prezidentských voleb?

Budu volit kandidáta, který je bližší mému přesvědčení," reagoval Ladislav Hynek s dovětkem, že jsou demokratická strana a každý z členů se při volbě může rozhodnout sám.

TOP 09: Chalánková věří, že kníže vyhraje

Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková z Prostějova shrnula své dojmy z výsledků prvního kola prezidentských voleb takto: „Vnímám to radostně a věřím v úspěch našeho kandidáta Karla Schwarzenberga ve druhém kole. Je to pro mě čest a hrdost." Voličům knížete poslankyně poděkovala za použití zdravého rozumu.

„Jsme na na začátku cesty k normální společnosti. Tohle je kamínek do mozaiky, který ukazuje, že si začínáme vážit konzervativních hodnot," řekla poslankyně. Zmínila se, že lístek se jménem Karla Schwarzenberga vhodila do urny hned v pátek.

Prostějovský opoziční zastupitel za TOP 09 Aleš Matyášek souhlasí, že minimální odstup Schwarzenberga od Zemana je výborný výsledek. „Vypadá to optimisticky. Uvidíme, jak se zachovají voliči ostatních kandidátů ve druhém kole prezidentských voleb," nechal se Matyášek slyšet.

KSČM: Stát budeme za Zemanem

Prostějovsko – Komunisté podpoří ve druhém kole prezidentských voleb Miloše Zemana.

„Okresní výbor zasedne ve středu, nicméně již nyní je jasné, že podpoříme levicového kandidáta – Miloše Zemana," nechal se slyšet Jaroslav Petržela, předseda Okresního výboru KSČM Prostějov.

KDU -ČSL: V druhém kole podpoříme knížete

Otázku postupu ve druhém kole prezidentských voleb projednali členové okresního výboru KDU – ČSL Prostějov minulý týden.

„Ve čtvrtek jsme se dohodli, že pokud naše kandidátka paní Roithová do druhého kola nepostoupí a dál půjde pan kníže, pak podpoříme právě Karla Schwarzenberga," uvedl Ladislav Otruba, předseda Okresního výboru KDU – ČSL Prostějov.