Vojáci dostali svůj bojový prapor a čestný název generálmajora Josefa Dudy.

Hlava státu si českých vojáků považuje.

"O generálech se traduje, že se připravují na minulou válku. Jsem rád, že o českých generálech to neplatí," zahájil svým osobitým způsobem prezident svou zdravici nastoupeným příslušníkům 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

"Dnes děláme významný krok k tomu, aby se do výzbroje České armády dostaly zbraně jednadvacátého století. Drony mají nespornou výhodu v tom, že nevedou ke ztrátám na živé síle," pokračoval prezident.

Moderní armáda založená na moderních systémech

Od úterka se tak příslušníci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova mohou prezentovat propůjčeným bojovým praporem a čestným názvem generálmajora in memoriam Josefa Dudy.

"Jedná se o mimořádný den pro příslušníky 53. pluku průzkumu a elektronického boje a jednu z našich nejmladších jednotek. Prapor svým názvem a hlavně technikou naplňuje trendy jednadvacátého století. Moderní armády budou založené na moderních systémech a já jsem rád, že v tomto směru držíme krok," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Varování před hrozbami

V Prostějově mají vojáci několik zajímavých zařízení.

"Bezpilotní systémy dokáží poskytnout časté a relevantní informace. Máme prostředky, od malých až po střední bezpilotní systémy, které vyhodnocují obrazová data a dokáží včasně varovat před hrozbami, které vznikají při bojové činnosti," informoval nadporučík Luděk Kolář z 533. praporu bezpilotních systémů.

"Jde o malé přenosné vzdušné prostředky, které mohou zajišťovat vzdušný průzkum. Lze je také v případě zjištění důležitého pozemního cíle využít k okamžité eliminace," doplnil Kolář.