„Vše by se podle mě mělo konat v den, kdy dané výročí je, a navíc ne během pracovní doby většiny lidí," domnívá se Ivo Lužný.

Ten loni organizoval vzpomínku k příležitosti výročí sametové revoluce. Na rozdíl od magistrátu, který čtvrtstoletí připomínal čtrnáctého listopadu, Ivo Lužný společně s dalšími organizátory ponechal připomenutí nekrvavého převratu na 17. listopad. Nakonec se sešlo kolem sochy prvního československého prezidenta na hlavním prostějovském náměstí asi stovka lidí. Na oficiální městské vzpomínce bylo účastníků méně.

„Představitelé města akci pojali úřednicko-oficiálně, byla jen na odfajfknutí," říká Ivo Lužný.

Další možnost? Zkuste akce zatraktivnit

Že by se podobné akce pořádané městem měly konat spíše odpoledne nebo večer a posun by přinesl efekt, si myslí i Jakub Čech. „Doufám, že by byl zájem větší, ale v řádu jednotek lidí. Rozhodně bych neočekával masovou akci," který přidává ještě další možnost, jak oslavy a připomínky významných dnů a osobností připomínat. A s větším publikem.

„Možná kdyby vše bylo atraktivnější, že by se poté třeba šlo do kavárny, kde by se uskutečnila beseda s pamětníkem," uvažuje Jakub Čech.

Jak můžu jit na pietu, když pracuju?

Při konání dopoledne a brzy odpoledne na akce nemá čas ani Jindra Vintrová.

„Přiznám se, že na piety a vzpomínky nechodím. Pracuji do pěti odpoledne, takže není kdy," vysvětluje.

Radnice změny nechystá

Magistrát však zatím o změně neuvažuje. Podle tiskové mluvčí Jany Gáborové se o problému aktuálně nemluví.

„Zatím se neuvažuje o tom, že by se třeba na době pořádání podobných událostí něco měnilo. Určitě se o tom nemluví," uvádí tisková mluvčí.

Mohli by přijít školáci, navrhuje náměstkyně

Podobně se vyjadřuje i náměstkyně primátora Alena Rašková.

„Nemluvili jsme o tom. Často se vzpomínkové akce pořádají kolem jedné hodiny odpoledne. Asi je to pravda, že kdyby se to konalo později, došlo by více lidí. V současnosti se zde sejde vedení města, jen velmi málo zastupitelů, veteráni a připojují se kolemjdoucí občané," říká k účasti lidí na vzpomínkových akcích s tím, že by na místo mohli docházet školáci.

„Myslím, že by si i mladší generace měly takové dny připomínat. Řada dnešních žáků a studentů má zmatené historické souvislosti. Vím o čem mluvím, dlouho jsem učila," říká.

Prostějov v brzké době čekají hned dvě výročí. Jedním z nich je osmadevadesát let od hladové demonstrace a zastřelení třiadvaceti lidí. Druhým je pak osmý květen, tedy sedmdesát let od ukončení války. Prostějovský magistrát zatím nezveřejnil, jak bude ve druhém případě vzpomínková akce vypadat.

Přerovský příklad

Například Přerovský magistrát ke stejnému výročí už naopak informace poskytl.

„Podobných akcí máme celou řadu, některé dopoledne, jiné odpoledne. K připomenutí událostí z konce války a po něm budeme mít například vystavené modely tanků a letadel, ukázky z výcviku policejních psů a připojí se i hasiči. Pořádání doprovodných akcí má stoprocentně vliv na zájem o podobná výročí. Dění u pomníků už ale tak masové není," připouští mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.