Rekordní počet přestupků museli v loňském roce řešit strážníci v Prostějově. Odhalili téměř jedenáct tisíc případů porušení zákonů a vyhlášek. Oproti předchozímu roku vzrostl počet případů přibližně o deset procent. Ve srovnání s rokem 2000 jde však o padesátiprocentní nárůst. Kriminalitou byli lidé ohroženi nejvíc v centru města. Na sídlištích se pak kradly především automobily a kola. V ulicích se loni pohybovali hokejoví chuligáni a skupinky opilých mladých vandalů. Činili se též sprejeři.

„K vandalismu, výtržnictví, kapesním krádežím, loupežným přepadením a dalším podobným přestupkům docházelo především v centru města a přilehlých ulicích, dále v okolí náměstí Spojenců, ulicích Svatoplukově, Plumlovské, ale také v parcích a na hlavním nádraží,“ informoval ředitel prostějovských strážníků Jan Nagy.

„Všechny tyto exponované lokality jsou pod kontrolou kamerového systému, který bude město dále rozšiřovat,“ konstatoval Nagy s tím, že oblasti navštěvují i hlídky strážníků. Podotkl, že úspěch slavil kamerový systém na Husově náměstí, kde se stav veřejného pořádku zlepšil. Hodně škod na majetku způsobili loni mladí vandalové. „Skupinky mladých lidí se obvykle vracejí z hostinských zařízení a ovlivněny alkoholem ničí dopravní značky či jiné vybavení v městských ulicích,“ informoval ředitel strážníků.

Nezletilým nalévají nejčastěji v Mexico baru, Fiestě a v Brooklynu

Dodal, že podnapilí se rekrutují i z řad nezletilých. „Loni jsme zjistili devětasedmdesát případů, kdy obsluha v podnicích nalévala alkohol lidem mladším osmnácti let. Je to značný nárůst, předloni to bylo „pouze“ osmadvacet případů,“ podotkl Nagy. Alkohol podle něj lidem pod zákonnou hranicí nalévali nejčastěji v Mexico baru, Fiestě a v Brooklynu.

Nagy ocenil spolupráci se státní policií. „Společně jsme provedli čtrnáct akcí,“ konstatoval. Také díky tomu se podařilo eliminovat násilí v prostějovských ulicích po hokejových zápasech. „Docházelo zde totiž k loupežným přepadením domácích fanoušků skupinkami olomouckých chuligánů,“ vysvětlil Nagy. V rukou policistů skončilo loni pětačtyřicet výtržníků.

Dobrá byla podle šéfa strážníků také spolupráce s veřejností. To je také pro městské strážníky prioritou. „Strážníci se v loňském roce snažili o co nejlepší komunikaci s lidmi. Chtěli jsme být v ulicích vidět, navozovat pocit bezpečí, zajímat se o problémy obyvatel Prostějova,“ uvedl Nagy.
Podle jeho mínění lze hodnotit stav veřejného pořádku ve městě jako dobrý, je ale nutno situaci neustále vyhodnocovat a snažit se v mezích zákona o zlepšení.

A jak vnímají bezpečnostní situaci ve městě běžní Prostějované? Cítí se ve svém městě bezpečně? Někdo ano, jiný ne. „Já tedy moc ne,“ uvedla Ema Hušáková s tím, že na sídlišti Svobody, kde bydlí, strážníky vůbec nevidí. „Muže v uniformách potkávám každé ráno na parkovišti v Plumlovské ulici,“ řekla Kamila Pištěková s tím, že ona pocit bezpečí v ulicích má. Další oslovená žena uvedla, že cítí obavy při nočních procházkách městem.

Prostějovský starosta Jan Tesař (ODS) si posteskl, že je problém sehnat pro práci strážníka kvalitní lidi. Spousta zájemců o práci totiž, jak podotkl, nesplňuje fyzické a psychické požadavky kladené na tuto profesi. Na provoz městské policie dá město letos zhruba třicet milionů korun. „Asi dvě třetiny této částky půjdou na platy,“ uvedl místostarosta města Vlastimil Uchytil (ODS). Pořádek v Prostějově v současné době hlídá třiapadesát strážníků.