„Na rozhodnutí, zda pozemky u kostela prodáme společnosti Manthellan, která chce na místě kulturního centra a tržnice stavět multifunkční komplex, chceme mít čas do třiadvacátého prosince příštího roku,“ řekl prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Dodal, že pokud by měla tržnice v městském centru zůstat, museli by ji stavbaři přebudovat, aby už nenarušovala historický ráz místa.

Komplikace na nádraží

„Pokud by však noví zastupitelé po podzimních volbách uvažovali o jejím přestěhování, pak by začala fungovat v prostoru u místního nádraží,“ poznamenal.

Právě tuto plochu město vykupuje od drah. Plánuje na ní vybudovat i parkoviště, cyklostezku nebo zálivy pro autobusy.

„Myslím si, že pokud by měla nová tržnice začít sloužit u místního nádraží, komplikovalo by to zde nakládku a vykládku zboží,“ vyjádřil se Ludvík Bittner, který v drážní budově provozuje výkupnu ovoce. Přiblížil, že k němu na podzim přijíždí spousty kamionů pro ovoce.

„Pak je zde i nakládací rampa, která může firmám posloužit při odbavování zboží uskladněného ve vagonech,“ upozornil.

Stanislav Zaoral, který na prostějovské tržnici pravidelně nabízí své produkty, hodnotí: „Z pohledu kšeftů je mnohem lepší, když tržnice stojí v centru města. Lidé si jdou třeba nakoupit do Prioru, pak zamíří na tržiště, které stojí opodál. K nádraží by nejspíš nechodili.“

HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO. KDE BYSTE TRŽNICI RÁDI VIDĚLI?

Historik by rád viděl tržnici i nadále v centru

Karel Hronek, hanácký historik, tvrdí, že tržnice s místními produkty tradičně patří pouze do center měst. „Podívejte se třeba na brněnský Zelný trh,“ poukazuje.

Městská tržnice v Prostějově dříve stávala nejen na hlavním náměstí, ale i tom sousedním, nynějším Husserlově. Pak sloužila na Wolkerově třídě.

„U kostela Povýšení svatého Kříže, kde prostějovská tržnice vyrostla po zbourání židovských uliček, by už měla zůstat. Je to kousek od centrálního náměstí, prodejní plochy se ke kulise kostela hodí. Jen je pojmout tak, aby k tomu místu architektonicky zapadly,“ uzavřel Hronek.