„Netušilova ulice bude neprůjezdná,“ upozornila řidiče mluvčí radnice Jana Gáborová s tím, že uzavřen bude pouze úsek v délce dvou set metrů.

Přestože náměstí E. Husserla bude během rekonstrukce pro dopravu zcela zavřené, obchody budou fungovat dál.

„Platíme nájem, zavřít nemůžeme. Bylo by to pro nás likvidační,“ říká provozovatel masny Jiří Skalička. Živnostníci, před nimiž vyvstávají problémy například se zásobováním, se modlí, aby přestavba proběhla co nejrychleji.

„Pokud by se protáhla až do prosince, mohlo by to pro nás znamenat vážné existenční problémy,“ soudí Ladislav Křupka, který na náměstí provozuje čtyři obchody. Právě na předvánoční tržby totiž obchodníci v průběhu roku čekají jako na smilování. Litují proto, že rekonstrukce nezačala dříve.

Proč se nezačalo v létě?

„O prázdninách je v Prostějově méně lidí. Navíc podzimní počasí je nevyzpytatelné, a tak se bojíme, že může opravy prodloužit,“ uvažuje Ladislav Křupka. Radnice ovšem tvrdí, že se do oprav náměstí pouští v nejbližším možném termínu.

„Přesné datum zahájení prací jsme si vybírat nemohli. Byli jsme totiž limitováni dokončením projektové dokumentace a především výběrovým řízením, které skončilo před čtrnácti dny,“ reagoval vedoucí odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček. Ostatně také vedení města doufá, že vše proběhne co nejrychleji.

„Na radnici nám řekli, že čím méně připomínek budeme mít, tím celá rekonstrukce dříve skončí. Tak už se raději na nic neptáme,“ uzavřel s úsměvem Jiří Skalička.

Občané a parkování

Přestavba se dotkne i běžných lidí.

„Před časem jsme si vymohli parkování ve dvoře. Během prací ale budeme muset parkovat jinde, protože bychom se nedostali k autu. Pro mě je přitom zdrojem obživy,“ tvrdí například Šárka Pospíšilová, která žije v domě na náměstí E. Husserla 7.

„A netýká se to jen mě, ve dvoře trvale parkuje šest partají,“ podotýká.

Kromě parkování musí obyvatelé domu řešit i potíže spojené se zásobováním a svozem odpadu. „Město na nezbytně nutnou dobu zprovozní zadní branku, která zásobování i svoz umožní z druhé strany,“ slíbila Jana Gáborová.

Průběh stavebních prací na náměstí E. Husserla bude kontrolovat Miloslav Svoboda z odboru rozvoje a investic. Obyvatelé náměstí, ale i ostatní Prostějované jej mohou kontaktovat na telefonním čísle 582 329 371.

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: Úředníci posvětili přestavbu Husserláku