Základ tvořili počítačoví experti z Budětska.

"Začali jsme hned v roce 1990. Tehdejší JZD Budětsko mělo přidruženou výrobu v podobě výpočetního střediska a obchodního oddělení. Z něj se vyčlenila skupina mladých lidí, kteří založili několik měsíců po revoluci firmu MICOS," říká jeden ze spoluzakladatelů a dnešní jednatel společnosti Svatoslav Novák.

Byli mezi prvními.

"Vznikli jsme jako teprve osmnáctá akciová společnost založená v Československu od roku 1948. Byli jsme skupinou lidí, která nic kromě nadšení a touhy něco dokázat neměli nic. Řekli jsme si proč něco nakupovat, když to můžeme vyrábět sami," vzpomínal další spoluzakladatel Aleš Hilčer, jenž dodává: "Z původních pětatřiceti akcionářů jsme zůstali čtyři. Začali jsme s výrobou stolních počítačů a pokračovali přes kabelové televize až po optická vlákna."

Do celého světa

V současnosti dodává prostějovská firma své výrobky do celého světa.

"Dodáváme do Jižní Ameriky, Ruska, Jižní Afriky a po celé Evropě. Hodně nám pomohlo loňské spojení s americkou firmou Preformed Line Products. Díky tomu se už na nás ve světě nedívají skrze prsty," informoval Svatoslav Novák a doplňuje: "Přece jenom zahraniční partneři, například v Německu berou nás Čechy spíše za ty, co pro ně pracují. Teď když jsme poloamerická firma, se jejich postoj výrazně změnil."

Společnost MICOS má na Prostějovsku pevné kořeny. "Sídlili jsme postupně v Plumlově, pak jsme se přesunuli do areálu bývalého Vojensko opravárenského závodu Mostkovice a působili jsme i v areálu krasické Galy. Od roku 2007 jsme v Prostějově," vyjmenoval Svatoslav Novák.

Na úspěchy společnosti je hrdý i primátor. "MICOS vnímám, protože jsem Prostějovák. Je to jedna z prvních firem založených v Prostějově. Přiznám se, že když jsem se začal o firmu zajímat blíže, byl jsem překvapený, kde všude ve světě je. Jsem rád, že firma nadále zůstává v Prostějově," uzavírá primátor František Jura.