Přerušená sezona se dohraje na podzim. "Rozhodli jsme se, že nedohranou sezonu neukončíme standardně červnem. Protáhneme ji a dohrajeme do konce letošního kalendářního roku. Naplníme tak všechny závazky, které máme k našim abonentům," informuje ředitelka Městského divadla Jana Maršálková a dodává: "Někde se nám podařilo termín konkrétního titulu přesunout, ale v některých případech jsme museli dát titul náhradní. Představení ale odehrajeme v odpovídajícím počtu."

Výstavba hokejových šaten za zimním stadionem v Prostějově. 22.6. 2020
Prostějov začal stavět hokejové šatny za 90 milionů. Podívejte se

Pandemie paradoxně divadlu prospěla. Provedl se například generální úklid suterénu.

"Díky omezením vznikl prostor, kdy už jsme se v polovině dubna mohli udělat některé práce, které by se dělaly až v létě. Radost mám z toho, že jsme provedli generální úklid divadelního suterénu. Vyklidili jsme i prostory, které užívají dva amatérské soubory, jejichž členové nám pomáhali. Celý suterén jsme i vymalovali," říká Jana Maršálková a doplňuje: "Podobný úklid se v suterénu nedělal desetiletí. Něco se vyhodilo, vytříděné věci jsme ukládali zpět. Hlavně jsme získali dokonalý přehled."

Komentované prohlídky zdarma

Veřejnost využívala možnosti prohlídek.

"Komentované prohlídky poskytujeme zájemcům pravidelně a zdarma. Obracejí se na nás většinou turistické skupinky, které navštíví Prostějov. Zájem mají také senioři, studenti nebo školní skupinky. Všem vycházíme vstříc a děláme je rádi," komentuje ředitelka a pokračuje: "Divadlo také zpřístupníme v rámci listopadové Noci divadel. Tam se snažíme pozvat diváky do prostor, kam se běžně nedostanou."

Herecký zážitek pro diváky

Divákům se líbí možnost cítit se jako herci.

"V červnu jsme vyzkoušeli úplnou novinku. Když jsme zjistili, že nemůžeme hrát, tak jsme pro veřejnost připravili tenhle projekt. Prvotní myšlenka zněla: Když nemohou na jeviště herci, pustíme tam diváky," přibližuje Jana Maršálková a rozvádí: "Společně s paní dramaturgyní a techniky jsme vymysleli akci Pozvánka na jeviště. Nejedná se o obyčejnou prohlídku jeviště. S pomocí světel, zvuků a kulis jsme připravili takovou hru, jak se cítí herec, když na něj svítí světla, spouští se opona a mění se kulisy. Jde o herecký zážitek pro diváka."

Teď prázdniny, pak to vypukne

V létě bude divadlo užívat prázdniny.

"Je to období, kdy si zaměstnanci vybírají dovolenou. Dokončíme také některé opravy, údržbu a provedeme i generální úklid," nastiňuje ředitelka blížící se období s tím, že se začne hrát koncem srpna.

"První představení se uskuteční na zámecké Letní scéně. Konkrétně 26. srpna pohádku pro děti a 31. srpna bude Listování. Vyzkoušíme nové prostory prostějovského zámku."

Nedělní oslavy 820 let první písemné zmínky o Konici. 21.6. 2020
VIDEO: Konice slavila dvě velká jubilea, výročí ale poznamenal déšť

Kompletní program zbytku sezony je vyvěšen na webových stránkách Městského divadla.

"Máme celou řadu zajímavých představení. Zmínila bych například muzikál Trhák s Martinem Dejdarem, Oldřichem Navrátilem nebo Danou Morávkovou, který bude 24. října. Vánoční koncert orchestru Václava Marka s hostem Leonou Machálkovou se uskuteční 7. prosince," uzavírá Jana Maršálková.

Prodej vstupenek na zbytek sezony bude zahájen 29. června 2020.