Jen z Olomouckého kraje vyrazilo ve středu do Prahy pět autobusů s předáky sídel, aby na pochodu hlavním městem podpořili reformu přerozdělování příjmů předloženou ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Starostům vadí, že v současné době putuje polovina z balíku peněz do čtyř největších měst, kde přitom žije pouhá pětina obyvatel země.

„Držovicím by nové přerozdělování daní mohlo do obecné pokladny přinést zhruba tři miliony korun ročně,“ přiblížila starostka Kolečkářová s tím, že současný rozpočet Držovic činí devět milionů korun. Obec, která se od Prostějova odtrhla před pěti lety, by si po schválení Kalouskova návrhu polepšila o třetinu.

„Za jedno volební období bychom tak získali dvanáct milionů korun. Co bychom za takové prostředky opravili? Určitě silnice, chodníky a mostky. Potřebujeme také vybudovat cyklostezku, která spojí Držovice s Prostějovem. K tomu plánujeme rozšíření hřbitova a rádi bychom zrestaurovali naše památky, abychom je mohli otevřít návštěvníkům,“ vyjmenovala Blanka Kolečkářová.

Aktivní starostové z Prostějovska

Z Prostějovska prý vyrazilo do Prahy vůbec nejvíc starostů v rámci celého Olomouckého kraje.

„Své zástupce zde měly například mikroregiony Němčicko, Kostelecko, Plumlovsko a Předina,“ popsala držovická starostka.

Jaroslav Střelák, starosta Krumsína, ve středu v hlavním městě nebyl.

„Odjíždím do Prahy jednat o této otázce ve čtvrtek a to na Svaz měst a obcí,“ vysvětlil.

Nové rozdělení toku financí by podle něj Krumsínu přineslo jeden milion korun. Obec má nyní rozpočet zhruba pětimilionový.

„Když si k tomu připočtete dotační tituly ve stejné výši, zjistíte, že jde o částku, která již zajistí určitý rozvoj obce,“ konstatoval Střelák.

Zdůraznil přitom, že tlak na spravedlivější přerozdělování daní není zdaleka novou záležitostí. „Menší sídla po něm volají už zhruba deset let. Dosud však velká města těmto snahám pokaždé zabránila,“ poznamenal krumsínský starosta Jaroslav Střelák.

Teprve teď se podle jeho slov našel ve vysoké politice někdo, kdo chce s neblahým stavem věcí něco dělat.

NA OKRAJ OD PAVLA MOŠE

Peníze z mých daní polykají Blanky

Každé přerozdělování majetku něco stojí, ať už běží o znárodnění, privatizaci nebo rozpočítávání výnosů z daní. Obvykle ti bohatí dostanou hodně a ti chudí skoro nic. A tak peníze z mých daní mizí v různých tunelech. Pražský tunel Blanka patří k těm levnějším. Můžete říct, že patří k jedné ze služeb, které mi nabídne moje hlavní město. Se svým automobilem tudy ale pravděpodobně nikdy nepojedu. Tunely vedoucí na Bahamy či do jižní Afriky mi už vůbec žádný užitek nepřinesou.