Novou expozici v budově bývalé javoříčské školy si v neděli dopoledne jako jeden z prvních návštěvníků prohlédl premiér Bohuslav Sobotka.

Pozorně poslouchal výklad Filipa Žáčka, předsedy občanského sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí a prošel si výstavní sály a kinosál. Zajímal se nejen o historické události, ale také o současnost vesnice.

Premiér se pak zúčastnil vzpomínkové akce k 70. výročí vypálení Javoříčka. V projevu upozornil několik stovek přihlížejících návštěvníků na to, že je nutné si podobně tragické chvíle v našich dějinách stále připomínat.

Pietní akt v Javoříčku

Pietní akt v Javoříčku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Také proto, abychom v budoucnu nebyli nuceni zažívat je znovu. Na čtyři desítky mužů v této obci zahynuly v době, kdy válka končila a zdálo se, že se už nic špatného stát nemůže. Je dobře, že naše země byla před 70 lety osvobozena a že jsme se té tyranie a brutální vlády zbavili," připomněl Bohuslav Sobotka.

Sázení lipové aleje

Do Javoříčka se o víkendu sjelo několik stovek lidí z okolních i vzdálených obcí. Nechyběli ani představitelé parlamentu, senátu, města Olomouce a kraje. Po skončení pietního aktu se premiér Bohuslav Sobotka společně s Filipem Žáčkem z Iniciativy pro podporu vypálených obcí a také s předsedou sdružení Nové Javoříčko Martinem Vyhlídalem pustil do sázení první lípy z aleje památných stromů.

„Každá z nově vysázených lip připomíná jednu vypálenou obec. Stromy jsou věnované Lidicím, Ležákům, Českému Malínu, Ploštině, Lískovci, Vařákově Pasece, Prlovu a Zákřovu. Patrony památných stromů jsou podnikatelé z regionu Litovelsko," uvedl Filip Žáček s tím, že výtěžek z nabídnutého patronství je určený na péči o válečné veterány, kterou jim poskytuje olomoucká Vojenská nemocnice Klášterní Hradisko.

Unikátní expozice

Rekonstrukcí bývalé školní budovy a slavnostním otevřením nové výstavy připomínající tragický osud 38 javoříčských mužů ve věku od 15 do 76 let se završilo několikaleté úsilí o obnovu památníku a jeho nejbližšího okolí.

Nově otevřené muzeum v Javoříčku

Otevření nové expozice v Javoříčku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Expozice je výsledkem mnohaleté práce členů občanského sdružení Nové Javoříčko. Škola byla ve špatném technickém stavu a nebýt zájmu členů sdružení, zřejmě by to časem vedlo až k demolici budovy. Vznikly tady krásné prostory, které budou návštěvníkům i místním občanům a hlavně mládeži připomínat, co se tady 5. května 1945 stalo," sdělil František Lakomý, starosta obce Luká.

V minulosti podle něj obec turistům nemohla nabídnout patřičné služby v oblasti ubytování nebo stravování.

„Dříve v areálu bylo možné občerstvit se jen v kiosku, nocleh v místě nebyl žádný. V posledních letech přibyly díky soukromému podnikateli moderní apartmány, restaurace a také spousta možností sportovního vyžití," pochvaloval si nové rekreační středisko František Lakomý. V příštích letech hodlá obec pro turisty opravit také příjezdovou silnici, která vede k Javoříčským jeskyním.