„Díky krásnému počasí a teplé vodě, kterou vyhřívala tepelná čerpadla, přišlo letos do aquaparku šedesát tři tisíce sedm set patnáct lidí. Ani otevření aquaparku v Olomouci návštěvnosti neublížilo. Domovní správa Prostějov, která areál provozuje, tak dosáhla zisku ve výši dvě stě tisíc korun,“ potvrdil informaci prostějovský místostarosta Pavel Drmola. Dodal, že za tuto částku nakoupí správce například nové slunečníky a lehátka.

„Vstupné příští rok zůstane stejné jako dosud. Aquapark je totiž stejně jako zimní stadion a městské lázně službou veřejnosti,“ prohlásil Drmola.

Budou se konat čachry machry?

Radní přitom uvažují o tom, že aquapark, který nyní vlastní město spolu s prostějovskou firmou Micos (prostřednictvím společnosti MI PRO STAV), začlení do struktury Domovní správy Prostějov. Kolik by v takovém případě museli dát spoluvlastníkovi, to znamená MICOSu, ale nevědí.

„Žádné cifry na stole nejsou,“ tvrdí další prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Kritici se ozývají se svými ohlasy

Ze strany veřejnosti se na toto téma ozývají kritické hlasy.

„Nikdo z radnice neříká, že areál, který funguje tři a půl sezony a přišel na zhruba dvě stě milionů korun, nevydělá jako majetek MI PRO STAVu na splátky investičních výdajů, natož pak na úroky z úvěru,“ vyjádřil se například Prostějovan Pavel Burša, který financování aquparku pranýřoval už několikrát.

Míní, že v době ekonomické krize není vhodné tyto skutečnosti zamlčovat.

Navíc si všiml, že výroky radních ohledně aquaparku bývají buď velmi jednostranné, nebo si protiřečí.

„V písemném stanovisku MIPROSTAVu ve sporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže tato společnost tvrdí, že je komerčním subjektem a jde jí tudíž o zisk. Místostarosta Pavel Drmola však směrem k veřejnosti prohlašuje, že aquapark radnice vybudovala pro lidi a ne aby vydělával,“ poukázal Burša.

O legálnosti stavby rozhodne soud

Zda byla stavba aquaparku legální, nebo při jejím zadávání porušila radnice zákon, to určí až vyjádření Nejvyššího správního soudu. Právě k němu podal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zhruba před půl rokem kasační stížnost.

Martin Pecina, dřívější šéf ÚOHS a nynější ministr vnitra, již dříve řekl, že Prostějov zakázku na aquapark nezadal tak jak měl, to znamená v některém ze zadávacích řízení, ale uzavřel takzvanou smlouvu o veřejno-privátním partnerství přímo se společnostmi MICOS a MI PRO STAV.

Podle Peciny firma MI PRO STAV, v níž je jedním z jednatelů prostějovský místostarosta Pavel Drmola, podepsala na začátku roku 2006 smlouvy o dílo na vlastní realizaci stavby se společnostmi Navrátil a Pozemstav Prostějov, aniž by také postupovala podle zákona o veřejných zakázkách.