„Po této tragické nehodě jsme začali jednat s hejtmanem Olomouckého kraje Ivanem Kosatíkem o zabezpečení přejezdu. V rámci rekonstrukce jsme se rozhodli koleje osadit také závorami,“ uvedl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Správa železniční dopravní cesty Olomouc navíc dostane příspěvek od Olomouckého kraje a vybuduje na přejezdu zabezpečovací zařízení. Podle technického náměstka Správy dopravní cesty Olomouc Františka Komárka využije správa finance na výměnu konstrukce přejezdu, která je ve velmi špatném stavu.

První úpravy začnou příští měsíc

„Podali jsme celkem dvě žádosti. První na výměnu konstrukce přejezdu. Spolu s prostějovskou radnicí navíc žádáme o prostředky na zpracování přípravné dokumentace pro celkové zabezpečení přejezdu. Projekt by měl řešit přejezd jako celek včetně křižovatky a cyklostezek,“ řekl Komárek.
Rekonstrukce železničního přejezdu začne letos v květnu. „Součástí oprav bude i příprava pro instalaci závor. Těmi by měl být kritický přejezd vybavený v příštím roce. Na projektovou dokumentaci kraj uvolnil tři sta tisíc korun,“ dodal k současné situaci místostarosta Uchytil.

Chybí závory

Nového zabezpečení přejezdu se místní obyvatelé dožadují už několik let. „Nechápu, proč to město nechalo zajít tak daleko. Tragická nehoda, která se stala v listopadu, nebyla zdaleka jedinou. Před několika lety se na přejezdu srazil vlak s automobilem. Pamatuji se, že se tenkrát naštěstí nikomu nic nestalo. Chybí tu zkrátka závory a lepší signalizace. Lidé světla často přehlédnou,“ řekla místní obyvatelka Františka Látálová.

Podle původních plánů měl kraj na Olomoucké ulici vybudovat kruhový objezd. „To je ale z technických důvodů zcela nemožné. Nedovolují to předpisy Českých drah,“ uvedl vedoucí odboru výstavby Městského úřadu v Prostějově Antonín Zajíček. Krajští zastupitelé letos vyčlenili na program zvýšení bezpečnosti provozu celkem 12 milionů korun. Město Prostějov vybudovalo loni s přispěním kraje několik ochranných ostrůvků na přechodech.