„Radní na svém posledním zasedání schválili projektovou dokumentaci, která řeší nový přechod pro chodce a cyklisty u železniční trati mezi ulicemi Olomoucká a Havlíčkova,“ potvrdil Petr Brückner, vedoucí realizací odboru rozvoje a investic města Prostějova.

Dodal, že na této akci spolupracuje město s Českými drahami. „Netroufám si říct, že práce začnou ještě letos. Spíše to bude příští rok,“ odhadl prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák a dodal, že hlavní díl prací včetně pořízení závor zaplatí prostějovská pokladna.

Na železničním přejezdu v Olomoucké ulici, který je součástí značně nepřehledné křižovatky, přišlo v posledních letech o život několik lidí včetně jedenáctileté dívky. V součinnosti s Českými drahami se přejezdem zabývá i Olomoucký kraj.

„Stavební povolení na akci, která řeší nejen přejezd, ale i úpravy silnice, úředníci nevydali. Řízení totiž stopli hygienici a to kvůli nesplněným hlukovým limitům,“ informoval mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla. Kraj teď musí podle něj tuto otázku s hygieniky dořešit.

První obětí přejezdu byla školačka

První obětí nechráněného přejezdu v Olomoucké ulici byla před více než dvaceti lety školačka, která se vracela z nákupu. Neslyšela vlak a vstoupila do kolejiště.

V listopadu 2006 tam lokomotiva srazila nepozornou jedenáctiletou holčičku a její kamarádku těžce zranila.

Dalším případem, kdy na kolejích úřadovala smrt, byla sebevražda ženy před dvěma lety.

„Když ta paní viděla, jak se blíží vlak, přešla na druhou stranu kolejí. Těsně před vagonem skočila do kolejiště. Přestože strojvůdce začal okamžitě brzdit, táhl tělo asi patnáct metrů,“ popsal tragickou událost jeden ze svědků.

Pár desítek metrů od železničního přejezdu skoncoval v únoru letošního roku se životem i osmasedmdesá­tiletý muž.

„Nereagoval na houkání a vkročil přímo pod kola vlaku,“ řekla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.