„Je to nechutné. O víkendu zde provozovatelé pláží plánují hudební akce, na které se chystá spousta lidí. Uklidí někdo ty zdechliny?“ ptá se turista Michal Volčko.

Jeho kolegu Martina zajímá, proč muselo tolik cejnů zahynout.

„Určitě je šlo nějak zachránit,“ vyjádřil svůj názor na břehu laguny, kde sledoval odlov ryb prováděný Povodím Moravy.

Uhynuly prý kvůli nedostatku kyslíku

Olomoucký biolog Petr Loyka, který na vypouštění plumlovské přehrady dohlíží, vysvětluje: „Ryby uhynuly kvůli tomu, že zůstaly v neslovitelném prostoru. Kvůli bahnu se k nim rybáři nedostali a cejni pak v mělké, prohřáté vodě uhynuli kvůli nedostatku kyslíku.“

Zdůraznil, že při záchranných odlovech ve členité nádrži, jakou plumlovská přehrada bezesporu je, nelze předpokládat, že se podaří ulovit všechny ryby.

„Neexistuje metoda, jak slovit sto procent ryb,“ řekl Loyka.

Připomněl, že do záchranných odlovů na přehradě zasáhly jak lijáky, tak vedra.

„Jeden extrém střídal druhý. A profesionálové z Povodí odvedli i přes nepříznivé podmínky vynikající práci,“ vyjádřil se biolog.

Cejni skončí v kafilérce

Mrtvoly ryb skončí v kafilérii. Odklízet se budou postupně, podle toho, jak bude vysychat bahno. Redaktorům Deníku se ve čtvrtek podařilo dostat k mrtvým cejnům u výpustné věže, další rybí zdechliny plavou pod výpustí.

„Ty mrtvé, páchnoucí ryby by měli co nejdříve odklidit,“ vybízí provozovatel pláže U Vrbiček Radek Kocourek.

Jan Dočkal, starosta Mostkovic, které ležící pod plumlovskou přehradou, ve čtvrtek odpoledne slíbil: „Hned v pátek se rybářů přeptám, jak situaci vyřeší. Ve čtvrtek odpoledne už s tím bohužel nic nenadělám.“

Není bez zajímavosti, že mezi zdechlými rybami není k vidění ani jediný candát. Přitom právě tento dravec je na obsah kyslíku ve vodě značně citlivý.