„Záchranný odlov ryb nejspíš zahájíme v sobotu čtyřiadvacátého dubna,“ informovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Všem, kteří se chtějí kvůli této atrakci vypravit k přehradě vzkázala, že přesný termín zahájení záchranných transferů ryb může Povodí ještě upravit. „Například kvůli dešťům,“ přiblížila.

Jaké ryby žijí na dně osmdesát let staré, padesátihektarové nádrže, zajímá lidi z celé Moravy. „Kdy začne odlov, se nás už ptali hosté třeba ze Znojma, Mikulovic i Ostravy,“ řekla Renata Milarová, zaměstnankyně penzionu u Valáška, který stojí u jedné z pláží nádrže.

Olomoucký biolog Petr Loyka, který nad vypouštěním vykonává odborný dozor, přiznává, že se sám těší, jak velké sumce nádrž skrývá. „Kdo z nás neslyšel o potápěčích, kteří se dušovali, že na dně plumlovské přehrady viděli dvoumetrové kusy,“ usmál se.

Mrtvý sumec měl v těle ránu od lodního šroubu

Jednoho takového obra, měřil dokonce 2,2 metru, vylovili loni z přehrady rybáři. Sumec ale byl bohužel, mrtvý. „Našli ho uhynulého nedaleko hráze. Na těle měl ránu od lodního šroubu,“ sdělil Pavel Müller, jednatel prostějovských rybářů.

Pavel Kosek, hospodář Místní organizace Moravského rybářského svazu Prostějov tvrdí, že hlubiny přehrady skrývají ještě větší ryby. „Bylo by škoda, kdyby při vypouštění nádrže hynuly v bahně,“ strachuje se jeho kolega Müller.

Petr Loyka v této souvislosti upozornil, jak náročný bude kvůli bahnitému a členitému dnu odlov ryb ve Vodním díle Plumlov. „Profesionální rybáři při něm budou používat elektrické agregáty, velké čeřeny i dlouhé sítě,“ zmínil se.

Ryby se prodávat nebudou

Gurmáni, kteří se těší, že si budou moci vylovené ryby, mezi nimiž budou třeba i vynikající candáti, přímo na břehu koupit a doma si pak na nich pochutnat, nepochodí.

„O prodeji odlovených ryb rozhodně neuvažujeme. Vysadíme je totiž do našich revírů. Plumlovskou nádrž pak po jejím napuštění znovu osadíme,“ nechal se slyšet Václav Habán, tajemník Moravského rybářského svazu.

Bagrování začne v červnu

Povodí Moravy plumlovskou přehradu vypouští kvůli chystanému bagrování dna. To má začít v červnu. Starosta Mostkovic Jan Dočkal odtěžení sedimentů vítá. Napomůže totiž zbavit přehradu jedovatých sinic. Míní ale, že dříve než přehradu mělo Povodí vyčistit dno Podhradského rybníku.

„V něm se totiž sinice vždy namnoží a říčkou Hloučelou pak stečou do přehrady,“ upozornil.

Revitalizaci Podhradského rybníka, která spočívá v odtěžení bahna a rozšíření ploch, jež budou následně osázeny vodními rostlinami, Povodí právě chystá. Kdy se na dně rybníka ukážou stavební stroje, ale zatím nezveřejnilo.