Povodí Moravy ústy svého generálního ředitele Miroslava Dudy slíbilo, že další opatření proti sinicím a sedimentům bude následovat příští rok. Provzdušnění dna a okysličení vody má stát tři až čtyři desítky milionů korun.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič, ministr vnitra Ivan Langer, poslanec Radim Fiala, olomoucký hejtman Ivan Kosatík, šéf Povodí Moravy Miroslav Duda, ti všichni věří, že se následující léto budou lidé koupat v nádrži bez sinic. Posledně jmenovaný si navíc pochvaloval, že se nebude muset těžit jedovaté bahno a ušetří se tudíž nemalé peníze.

„Dříve se bahno jednoduše vyvezlo na pole a bylo tou nejúrodnější půdou, dnes má charakter nebezpečného odpadu a jeho skládkování je hodně drahé,“ uvedl Miroslav Duda. Jak dodal, nasadit sací bagr by nebyl problém, skladovat bahno je však finančně neúnosné.

Politici vládní strany a šéf Povodí Moravy představili vizi, kdy příští rok část přehrady protká síť trubek. Z nich má probublávat ozón, který bude okysličovat vodu a přispívat k úbytku nánosů bahna. „Představte si obrovskou vanu s perličkovou lázní,“ nabídl příměr ministr vnitra Langr.
Podle Miroslava Dudy se hadice nemile dotknou rybářů. „Trubky se uloží na vybraných místech přehrady a aby je rybáři netahali na háčcích, omezí se lov „na těžko,“ uvedl šéf Povodí.

Duda podotkl, že jakmile se trubky zapustí samovolně do bahna, omezení pro lovce ryb, kteří pokládají nástrahu na dno, přestane platit. „Slibuji, že plavci se příští rok budou koupat v čisté vodě,“ řekl Duda. Slib připojil také starosta Plumlova Adolf Sušeň „Plumlov už nebude jedním z největších znečišťovatelů vody v nádrži. Do měsíce zpracujeme žádost o dotace ze státních i evropských zdrojů a když vše půjde dobře, začneme s odkanalizováním naší obce už příští rok,“ uvedl Sušeň. Jak poznamenal, stejným způsobem postupuje i jeho kolega z Krumsína.

Politici i Miroslav Duda, který byl do funkce generálního ředitele Povodí Moravy jmenován vládní stranou před čtyřmi měsíci, se shodli, že plumlovská přehrada dostala před dalšími nádržemi podobně poškozenými lidskou činností přednost ne kvůli volebním slibům, ale proto, že si to její stav žádal.