Poslední červencový týden se stalo to, v co už téměř nikdo nedoufal. Množství sinic prudce kleslo a voda byla opět vhodná ke koupání. Přispěly k tomu prudké lijáky, které spláchly vrchní část vody a změnily podmínky pro sinice.

„Lidi na přehradu přilákala až aplikace chemikálií na konci července. V místech, kde je navezený písek z Tovačova, se viditelnost zvýšila ze čtyřiceti centimetrů skoro na dva metry. Lidi si ve stoje vidí na nohy,“ popsal změny na břehu i ve vodě Miloš Láznička, provozovatel pláže a občerstvení.

Větší zájem o přehradu a tím pádem také o ubytování hlásí i autokemp nad hrází přehrady v Mostkovicích. Od začátku srpna se počet objednávek na ubytování rapidně zvýšil.

„Na začátku srpna bylo navíc i hezké počasí, takže lidé tady zůstávají déle. Dříve si ubytování rezervovali na dva až tři dny. První se ptají, jaká je kvalita vody,“ uvedla Magdalena Všetičková z autokempu Přehrada Mostkovice.

Čistá voda je pro návštěvníky základ. Teprve potom jsou ochotní využít ostatních nabídek pro rekreaci.

„Když je čistá voda, jsou i lidi. Když není, nejsou ani lidi,“ poznamenal lakonicky provozovatel pláže U vrbiček Tomáš Liška. „Kdyby se chemikálie aplikovaly dřív, byli by na přehradě lidé i v červenci, kdy bylo pěkné počasí,“ dodal Liška.

Přečtěte si také: