Proti záměru vysypat do přehrady chemikálie bojují někteří lidé v Mostkovicích. „Je to nebezpečné. Naše zdraví budou ohrožovat toxiny, které se dostanou do spodních vod. S aplikováním chemikálií do přehrady nesouhlasím,“ řekl Rudolf Tesárek z Mostkovic.

Vsypání těchto prostředků do přehrady podle zastupitele Mostkovic Pavla Pokorného nepomůže. „Použití přípravků na bázi hliníku jen dál zatíží ekosystém. Jsem přesvědčen, že kdyby krajští zastupitelé opravdu chtěli, tak jsme se dnes mohli koupat v čisté vodě, aniž by se musely použít jakékoliv chemikálie. Řešením jak znovu dosáhnout rovnováhy v Podhradském rybníku a v Plumlovské přehradě je odvést dvěma rameny kanalizace všechny odpadní vody mimo přehradu,“ míní Pokorný.

S tím ale pracovní skupina na revitalizaci povodí Hloučely a Mikroregionu Plumlovsko nesouhlasí. „Kdyby tyto přípravky byly jakkoliv nebezpečné, nemohla by jejich použití schválit hygiena. Na revitalizaci přehrady pracují odborníci, kteří této problematice rozumí. Za tím si s náměstkyní hejtmana Jitkou Chalánkovou, která pracovní skupinu zaštiťuje, stojíme,“ kontroval předseda Mikroregionu Plumlovsko Jaroslav Střelák.

Obnovení biologické rovnováhy v oblasti přehrady přijde podle odborníků na desítky až stovky milionů korun. Mikroregion Plumlovsko dostal na odstranění sinic peníze od kraje a od města Prostějova.