VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskuse o přehradě jiskří

PROSTĚJOV - Vzrušená diskuse o budoucnosti Plumlovské přehrady pokračuje. V minulém čísle našich novin ji odstartoval zastupitel z Mostkovic Pavel Pokorný. Na jeho názory dnes reaguje předseda Mikroregionu Plumlovsko Jaroslav Střelák.

3.6.2007
SDÍLEJ:

Nad přehradou se stále vznáší otázník. Foto: DENÍK/archiv

Ten o situaci kolem přehrady mimo jiné uvádí: Na záchraně Plumlovské přehrady v současné době nepracují dvě komise, jak píše pan Pokorný: jedna na krajském úřadě a druhá při Mikroregionu Plumlovsko, ale komise jedna, a to při krajském úřadu, v jejímž čele je náměstkyně hejtmana MUDr. Jitka Chalánková.

Ohledně revitalizace Plumlovské přehrady se začalo jednat poté, co se přestala sypat do přehrady modrá skalice. Vedení obce Mostkovice se někdy po roce 2002 spojilo s Centrem pro cyanobkterie a jejich toxiny v Brně, s okolními obcemi a s městem Prostějov a byla vytvořena pracovní skupina, která začala řešit, co dál s přehradou.

Po vzniku Mikroregionu Plumlovsko v roce 2004 se tento svazek obcí rovněž aktivně zapojil do činnosti pracovní skupiny. Hledala se různá řešení, včetně ekonomických nákladů, a zjišťovalo se, kdo vše uhradí, když vlastníkem přehrady je stát.

Do hry vstupuje kraj

Problematika přehrady v tomto okamžiku začala přesahovat rámec okresu Prostějov. Po krajských volbách na podzim roku 2004 se proto oslovil hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a jeho náměstek Pavel Horák, kterým vedení mikroregionu nastínilo situaci s Plumlovskou přehradou a požádalo je o součinnost.

Na základě pochopení vedení Olomouckého kraje začala počátkem roku 2005 pracovat krajská pracovní skupina k revitalizaci vodní nádrže Plumlov pod vedením náměstkyně hejtmana MUDr. Jitky Chalánkové.

V průběhu roku 2005 se do této skupiny postupně začleňovali zástupci samosprávy z okolí přehrady, zástupci státní správy se specializací na životní prostředí, hygienici, vodohospodáři, vlastník vodní nádrže, odborníci na cyanobkterie a jejich toxiny a další odborníci. Byla to asi dvacítka lidí, kteří začali diskutovat o tom, jaký zvolit další postup.

Diagnóza přehrady

Zjistilo se, že vlastně nikdo nezná „diagnózu přehrady“, a vlastně nevíme, jak ji léčit. Proto rozhodla pracovní skupina stanovit dva cíle – dlouhodobý a krátkodobý. K tomuto kroku je potřebné příslušné vodoprávní povolení a testování vhodné látky v uzavřených prostorách, tzv. mezokosmech.

Proto se vedení mikroregionu počátkem roku 2006 obrátilo se žádostí o finanční pomoc na město Prostějov, město Plumlov a obec Mostkovice a postupně se podařilo nashromáždit první finanční prostředky. Částku 250 tisíc korun schválilo zastupitelstvo města Prostějova, po dvaceti tisících korun přispělo město Plumlov a obec Mostkovice, mikroregion dal 10 tisíc korun.

Mikroregion Plumlovsko podal z podnětu náměstka hejtmana Olomouckého kraje Pavla Sekaniny, který se otázkou čisté přehrady zabývá delší dobu, žádost na významný projekt Olomouckého kraje a požádal Olomoucký kraj o příspěvek ve výši 1 milion korun na projekt Čistá Hloučela a vodní nádrž Plumlov.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje v polovině roku 2006 poskytlo finanční prostředky a podařilo se tak sdružit celkem 1,3 milionu korun. V rámci projektu, jehož nositelem se stal Mikroregion Plumlovsko a ukončen bude v letošním roce, se zpracovala analýza sinic v sedimentech nádrže Plumlov.

Jak na sinice?

Agentura ochrany přírody a krajiny Olomouc zadala zpracování dvou studií k Obnově ekologické stability ve vybrané části povodí Hloučely.
V současné době se dokončuje návrh rozpracování možných variant a metod eliminace masového rozvoje sinic v povodí vodního toku Hloučela nad přehradní nádrží Plumlov. Vedení mikroregionu jednalo s poslancem Parlamentu ČR Radimem Fialou o finanční pomoci státu a získání dotací z evropských fondů ještě v období do roku 2013.

Pokud však nebude stanovena „diagnóza“ přehrady a její ekonomická náročnost, nikdo nedokáže pomoci. Byla vedena jednání i s Pozemkovým úřadem Prostějov a mikroregion požádá o komplexní pozemkové úpravy na katastrech těch obcí, které bude specifikovat projekt.

Ten by měl být podle příslibu zpracovatele předán se čtyřměsíčním předstihem oproti uzavřené smlouvě, tedy koncem letošního června. To umožní získat již pro rok 2008 finanční prostředky na realizaci některých opatření. A to jak z národních, tak evropských zdrojů.

Voda ke koupání

K nápravě současného stavu bude potřeba řady koordinovaných kroků. Ochotu budou muset projevit i vlastníci pozemků, na nichž budou nutná revitalizační opatření. To vše si vyžádá čas a nemalé finanční prostředky.

Prozatím nikdo žádnou aktivitu nevyvíjel, pouze krajská pracovní komise. V okamžiku, kdy bude celý projekt zpracován, seznámí s ním pracovní skupina jak starosty z dotčených obcí, tak i veřejnost. Vysvětlíme, co bude nutné dále dělat. Horizont jednotlivých kroků bude řádově několik let, ale výsledkem by měla být v budoucnu taková přehrada, aby se v ní dalo koupat.

Testy

V krátkodobém horizontu probíhá vodoprávní výjimka na testování pěti látek v přehradě a na základě biologického hodnocení případné odzkoušení jedné z nich na vodní nádrži již v letošním roce. K získání příslušného vodoprávního povolení se vyjadřuje celá řada institucí a orgánů. Žádost byla podána počátkem února letošního roku a v průběhu června by mohlo být vydáno pravomocné rozhodnutí.

Pokud by se něco sypalo do přehrady, vyjádří se k tomu odborníci, kteří musejí posoudit vliv látky na lidský organismus.

Schůzka s ministrem

Domnívám se, že i krajští zastupitelé tím, že zvedli ruku pro poskytnutí finančních prostředků na významný projekt Olomouckého kraje, udělali pro Plumlovskou přehradu to, co prozatím udělat mohli. Rovněž s panem poslancem Radimem Fialou otázku přehrady koordinujeme a v okamžiku, kdy budeme mít v ruce podrobný projekt, někdy počátkem července letošního roku, zprostředkuje nám i schůzku s ministrem zemědělství a pomůže nám hledat prostředky ve státním rozpočtu na rok 2008 a v evropských fondech.

Čističky nad nádrží

Otázka odkanalizování obcí nad přehradou na čističku odpadních vod do Prostějova je především záležitostí zastupitelstev jednotlivých obcí. Každá obec má zpracovaný svůj územní plán.

Pozemkový úřad v Prostějově potřebuje v rámci komplexních pozemkových úprav souvisejících s přehradou vedle finančních prostředků i lidské zdroje na realizaci akce, která potrvá i deset let. I s tímto požadavkem jsme se obrátili na pana poslance Fialu. A není pravdou, že bez pozemkových úprav není možné čerpat peníze z evropských fondů.

Nikdo nepřešlapuje

To všechno jsou zavádějící a mylné informace člověka, který by měl jako veřejně činný a zastupitel podávat přesné a nezkreslující informace.

Pro Plumlovskou přehradu se toho v posledním období hodně udělalo. Koordinované kroky však nebudou v žádném případě ukončeny do roku 2013. To je mylná představa. Pokud bude ochota, mohou být do té doby realizována některá opatření ke zlepšení stavu na přehradě.

Toto všechno o čem píši, zná i pan Pokorný, protože se některých jednání krajské pracovní skupiny účastnil. Výstupy si však vyložil jinak, než jaká je skutečnost.

Jeho představa, že dnes musí být všechno hotovo a zítra je již pozdě, je zarážející.

Domnívám se, že jako člověk veřejně činný by měl vystupovat tak, aby si nezavíral vrátka k dalším jednáním. Proto teď reaguji na jeho článek veřejně, poprvé a zároveň tímto způsobem naposledy.

Nikdo nepřešlapuje na místě. Pracovní skupina výsledky má a v okamžiku, kdy bude k dispozici celý projekt a bude stanoven další postup, bude veřejnost prostřednictvím médií informována.

Další informace lze očekávat počátkem července letošního roku. Do té doby nehodlám na „zavádějící“ články a veřejná vystoupení pana Pavla Pokorného, zastupitele obce Mostkovice, nijak reagovat.

3.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) *KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 51201. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě paní Mišová tel. 607 683 440 v době 9:00-16:00 hod, příp. e-mail placer.eminent@seznam.cz. Výhodou vyučení nebo praxe v oboru. PD: Po-Ne v rozmezí 10:00-22:00 hod., střídání krátkého a dlouhého týdne. Pracoviště: Olomoucká 262, Držovice - Restaurace U Císařské cesty.. Pracoviště: Restaurace u císařské cesty, Olomoucká, č.p. 275, 796 07 Držovice. Informace: Jana Mišová, +420 607 683 440. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 16 000 Kč Strojírenští kovodělníci *STROJÍRENŠTÍ DĚLNÍCI - TAŽCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: CZ-ISCO 72224. Osobní kontakt po e-mailové domluvě na adrese halouzkova@annahutte.cz. Požadavky: min. základní vzdělání, vyučení ve strojírenském oboru výhodou. , Popis: tažec drátu je zařazen jako obsluha výrobní linky na zpracování a úpravu drátu. Je plně zodpovědný za obsluhu výrobní linky, za maximální využití možností linky, udržování řádného technického stavu a dodržování výkonových norem. , PD: Po-Pá 6:00-14:00 hod., 14:00-22:00 hod., 22:00-6:00 hod. Doba určitá na 2 roky s možností prodloužení. Nabízíme: závodní stravování. Místo výkonu práce: Dolní 3137/100, Prostějov. Pracoviště: Železárny-annahütte, spol. s r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Andrea Halouzková, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů *MECHANICI A OPRAVÁŘI OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 72311. Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě Po-Pá: 8:00-18:00 hod na tel. 608 864 746, p. Králíček. Podmínkou: ŘP sk. B, výhodou vyučení v oboru. PD: Po-Pá v rozmezí 6:00-18:00 hod + So dopoledne. Místo výkonu práce: Kralická č.p. 3743/5, Prostějov. Pracoviště: Jiří králíček, Kralická, č.p. 3743, 796 01 Prostějov 1. Informace: Jiří Králíček,, +420 608 864 746.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divadlo Point. Ilustrační foto

Divadlo Point je stále bez zázemí. Pomůže nová rada?

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Olomoucko se o výhru nad posledním strachovalo až do konce

Zbytečné drama. Basketbalisté Olomoucka měli utkání proti poslednímu Hradci Králové zpočátku pod kontrolou, ale v poslední čtvrtině se Královští Sokoli dotáhli na rozdíl dvou bodů a Hanáci se v závěru pořádně zapotili.

Kariérní postup nebo snadné parkování u práce? Pro zaměstnance stejně důležité

Každého třetího obyvatele Olomouckého kraje by o 3000 Kč vyšší výplata dostatečně namotivovala ke zvážení změny zaměstnání. Pokud by někdo přidal ještě další dva tisíce, už by to bylo zajímavé pro 62 % pracujících. Při výběru práce je stále nejdůležitější plat. Podle čeho dalšího se zaměstnanci rozhodují?

Nejlepší guláš letos uvařila místostarostka

FOTOGALERIE / Je libo guláš vepřový, hovězí nebo skopový? V Krchlebech se jich v sobotu 17. listopadu podávalo hned devět. Navařili je účastníci Malé krchlebské soutěže o nejlepší guláš a ochutnávali návštěvníci místního restauračního zařízení.

Cenný bod. Jestřábi skvělou třetí třetinou dotáhli náskok Kladna

FOTOGALERIE / Prostějovští hokejisté vybojovali v domácím utkání proti Kladnu jeden bod. Jestřábi po dvou třetinách prohrávali 0:2, ale v poslední desetiminutovce se jim povedlo srovnat. V prodloužení se už ale znovu radovali Rytíři, kteří pro sebe urvali druhý bonusový bod.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT