VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskuse o přehradě jiskří

PROSTĚJOV - Vzrušená diskuse o budoucnosti Plumlovské přehrady pokračuje. V minulém čísle našich novin ji odstartoval zastupitel z Mostkovic Pavel Pokorný. Na jeho názory dnes reaguje předseda Mikroregionu Plumlovsko Jaroslav Střelák.

3.6.2007
SDÍLEJ:

Nad přehradou se stále vznáší otázník. Foto: DENÍK/archiv

Ten o situaci kolem přehrady mimo jiné uvádí: Na záchraně Plumlovské přehrady v současné době nepracují dvě komise, jak píše pan Pokorný: jedna na krajském úřadě a druhá při Mikroregionu Plumlovsko, ale komise jedna, a to při krajském úřadu, v jejímž čele je náměstkyně hejtmana MUDr. Jitka Chalánková.

Ohledně revitalizace Plumlovské přehrady se začalo jednat poté, co se přestala sypat do přehrady modrá skalice. Vedení obce Mostkovice se někdy po roce 2002 spojilo s Centrem pro cyanobkterie a jejich toxiny v Brně, s okolními obcemi a s městem Prostějov a byla vytvořena pracovní skupina, která začala řešit, co dál s přehradou.

Po vzniku Mikroregionu Plumlovsko v roce 2004 se tento svazek obcí rovněž aktivně zapojil do činnosti pracovní skupiny. Hledala se různá řešení, včetně ekonomických nákladů, a zjišťovalo se, kdo vše uhradí, když vlastníkem přehrady je stát.

Do hry vstupuje kraj

Problematika přehrady v tomto okamžiku začala přesahovat rámec okresu Prostějov. Po krajských volbách na podzim roku 2004 se proto oslovil hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a jeho náměstek Pavel Horák, kterým vedení mikroregionu nastínilo situaci s Plumlovskou přehradou a požádalo je o součinnost.

Na základě pochopení vedení Olomouckého kraje začala počátkem roku 2005 pracovat krajská pracovní skupina k revitalizaci vodní nádrže Plumlov pod vedením náměstkyně hejtmana MUDr. Jitky Chalánkové.

V průběhu roku 2005 se do této skupiny postupně začleňovali zástupci samosprávy z okolí přehrady, zástupci státní správy se specializací na životní prostředí, hygienici, vodohospodáři, vlastník vodní nádrže, odborníci na cyanobkterie a jejich toxiny a další odborníci. Byla to asi dvacítka lidí, kteří začali diskutovat o tom, jaký zvolit další postup.

Diagnóza přehrady

Zjistilo se, že vlastně nikdo nezná „diagnózu přehrady“, a vlastně nevíme, jak ji léčit. Proto rozhodla pracovní skupina stanovit dva cíle – dlouhodobý a krátkodobý. K tomuto kroku je potřebné příslušné vodoprávní povolení a testování vhodné látky v uzavřených prostorách, tzv. mezokosmech.

Proto se vedení mikroregionu počátkem roku 2006 obrátilo se žádostí o finanční pomoc na město Prostějov, město Plumlov a obec Mostkovice a postupně se podařilo nashromáždit první finanční prostředky. Částku 250 tisíc korun schválilo zastupitelstvo města Prostějova, po dvaceti tisících korun přispělo město Plumlov a obec Mostkovice, mikroregion dal 10 tisíc korun.

Mikroregion Plumlovsko podal z podnětu náměstka hejtmana Olomouckého kraje Pavla Sekaniny, který se otázkou čisté přehrady zabývá delší dobu, žádost na významný projekt Olomouckého kraje a požádal Olomoucký kraj o příspěvek ve výši 1 milion korun na projekt Čistá Hloučela a vodní nádrž Plumlov.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje v polovině roku 2006 poskytlo finanční prostředky a podařilo se tak sdružit celkem 1,3 milionu korun. V rámci projektu, jehož nositelem se stal Mikroregion Plumlovsko a ukončen bude v letošním roce, se zpracovala analýza sinic v sedimentech nádrže Plumlov.

Jak na sinice?

Agentura ochrany přírody a krajiny Olomouc zadala zpracování dvou studií k Obnově ekologické stability ve vybrané části povodí Hloučely.
V současné době se dokončuje návrh rozpracování možných variant a metod eliminace masového rozvoje sinic v povodí vodního toku Hloučela nad přehradní nádrží Plumlov. Vedení mikroregionu jednalo s poslancem Parlamentu ČR Radimem Fialou o finanční pomoci státu a získání dotací z evropských fondů ještě v období do roku 2013.

Pokud však nebude stanovena „diagnóza“ přehrady a její ekonomická náročnost, nikdo nedokáže pomoci. Byla vedena jednání i s Pozemkovým úřadem Prostějov a mikroregion požádá o komplexní pozemkové úpravy na katastrech těch obcí, které bude specifikovat projekt.

Ten by měl být podle příslibu zpracovatele předán se čtyřměsíčním předstihem oproti uzavřené smlouvě, tedy koncem letošního června. To umožní získat již pro rok 2008 finanční prostředky na realizaci některých opatření. A to jak z národních, tak evropských zdrojů.

Voda ke koupání

K nápravě současného stavu bude potřeba řady koordinovaných kroků. Ochotu budou muset projevit i vlastníci pozemků, na nichž budou nutná revitalizační opatření. To vše si vyžádá čas a nemalé finanční prostředky.

Prozatím nikdo žádnou aktivitu nevyvíjel, pouze krajská pracovní komise. V okamžiku, kdy bude celý projekt zpracován, seznámí s ním pracovní skupina jak starosty z dotčených obcí, tak i veřejnost. Vysvětlíme, co bude nutné dále dělat. Horizont jednotlivých kroků bude řádově několik let, ale výsledkem by měla být v budoucnu taková přehrada, aby se v ní dalo koupat.

Testy

V krátkodobém horizontu probíhá vodoprávní výjimka na testování pěti látek v přehradě a na základě biologického hodnocení případné odzkoušení jedné z nich na vodní nádrži již v letošním roce. K získání příslušného vodoprávního povolení se vyjadřuje celá řada institucí a orgánů. Žádost byla podána počátkem února letošního roku a v průběhu června by mohlo být vydáno pravomocné rozhodnutí.

Pokud by se něco sypalo do přehrady, vyjádří se k tomu odborníci, kteří musejí posoudit vliv látky na lidský organismus.

Schůzka s ministrem

Domnívám se, že i krajští zastupitelé tím, že zvedli ruku pro poskytnutí finančních prostředků na významný projekt Olomouckého kraje, udělali pro Plumlovskou přehradu to, co prozatím udělat mohli. Rovněž s panem poslancem Radimem Fialou otázku přehrady koordinujeme a v okamžiku, kdy budeme mít v ruce podrobný projekt, někdy počátkem července letošního roku, zprostředkuje nám i schůzku s ministrem zemědělství a pomůže nám hledat prostředky ve státním rozpočtu na rok 2008 a v evropských fondech.

Čističky nad nádrží

Otázka odkanalizování obcí nad přehradou na čističku odpadních vod do Prostějova je především záležitostí zastupitelstev jednotlivých obcí. Každá obec má zpracovaný svůj územní plán.

Pozemkový úřad v Prostějově potřebuje v rámci komplexních pozemkových úprav souvisejících s přehradou vedle finančních prostředků i lidské zdroje na realizaci akce, která potrvá i deset let. I s tímto požadavkem jsme se obrátili na pana poslance Fialu. A není pravdou, že bez pozemkových úprav není možné čerpat peníze z evropských fondů.

Nikdo nepřešlapuje

To všechno jsou zavádějící a mylné informace člověka, který by měl jako veřejně činný a zastupitel podávat přesné a nezkreslující informace.

Pro Plumlovskou přehradu se toho v posledním období hodně udělalo. Koordinované kroky však nebudou v žádném případě ukončeny do roku 2013. To je mylná představa. Pokud bude ochota, mohou být do té doby realizována některá opatření ke zlepšení stavu na přehradě.

Toto všechno o čem píši, zná i pan Pokorný, protože se některých jednání krajské pracovní skupiny účastnil. Výstupy si však vyložil jinak, než jaká je skutečnost.

Jeho představa, že dnes musí být všechno hotovo a zítra je již pozdě, je zarážející.

Domnívám se, že jako člověk veřejně činný by měl vystupovat tak, aby si nezavíral vrátka k dalším jednáním. Proto teď reaguji na jeho článek veřejně, poprvé a zároveň tímto způsobem naposledy.

Nikdo nepřešlapuje na místě. Pracovní skupina výsledky má a v okamžiku, kdy bude k dispozici celý projekt a bude stanoven další postup, bude veřejnost prostřednictvím médií informována.

Další informace lze očekávat počátkem července letošního roku. Do té doby nehodlám na „zavádějící“ články a veřejná vystoupení pana Pavla Pokorného, zastupitele obce Mostkovice, nijak reagovat.

3.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 90 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ NÁBYTKU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt pouze po telef. domluvě paní Šmídová tel: 582 368 606, 608 712 911 nebo pan Možný tel. 777 777 030. Požadavky: manuální zručnost, fyzická zdatnost., Náplň práce: pomocné práce ve stalářské výrobě. Vhodné i pro absolventy. Prac.doba Po-Pá 6:00-14:30 hod. Místo výkonu práce Bedihošť. Pracoviště: Maws - pv s.r.o., Zátiší, č.p. 502, 798 21 Bedihošť. Informace: Šmídová, Pírek, +420 582 368 606,608 712 911. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladníci/řidiči VZV | Prostějov (1602002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Skladník/řidič VZV | Prostějov (1602002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte platný průkaz VZV, - máte min. SOU – vyučen, - jste spolehlivý, - máte schopnost operativně jednat, , Budete se věnovat:, - příjmem a přesunem materiálu, přípravou expedice vč. dokumentací, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 20.000,- Kč (dle zkušeností a praxe až 30.000,- Kč) + stravenky, Další benefity: , - možnost příspěvku na ubytování v Prostějově pro mimoprostějovské, - svoz po Prostějově a z Přerova zdarma, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Služby - Služby Ostatní služby 15 000 Kč Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení OBSLUHA SOLÁRNÍHO STUDIA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete na e-mail exunteam@seznam.cz. Požadavky: výborná znalost práce na PC podmínkou, vhodný fyzický stav. Náplň práce: kontrola studia, reprezentace firmy, styk se zaměstnanci, práce s finanční hotovostí, inventarizace zboží. , Nabízíme: zdarma služby solária, výrazně nízké ceny za produkty prodávané v soláriu, krémy a občerstvení. Pracoviště: Újezd 8, Prostějov. Pracoviště: Solárium naomi s.r.o. - prostějov, Újezd, č.p. 1654, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, . Výroba - Výroba Montážní dělník 115 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor/ka výroby - NOVĚ NAVÝŠENÁ MZDA 115 - 125 Kč/hod !!! (1601006). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Operátor/ka výroby Prostějov - NOVĚ NAVÝŠENÁ MZDA 115 - 125 Kč/hod !!! (1601006) , Přijmeme fyzicky zdatné a manuálně zručné operátory výroby. Nabízíme mzdu 115 - 125 Kč/hod čistého a stabilní dlouhodobou práci. Očekáváme spolehlivost, pracovitost a ochotu pracovat v nepřetržitém provozu. Pro bližší informace PROZVOŇTE, pošlete SMS na tel: 773 447 447 anebo zašlete životopis na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den otevřených dveří na meteoradaru u Protivanova v roce 2010
7

Meteoradar Skalky láká na prohlídku, čekají se stovky návštěvníků

Exstarosta Určic Vlastimil Konšel u soudu
AKTUALIZOVÁNO

Za ilegální skládku dostal určický exstarosta podmínku

Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Dva termíny a dvě města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Mercedes trefil na dálnici hyundai

V úterý před osmnáctou hodinou došlo na 23,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Brno k bočnímu střetu osobních automobilů značek Mercedes a Hyundai.

První hanácká řež je tady! Favoritem je Prostějov, říká kouč Zubrů

/ANKETA/ Dlouholetá válka na ledě i mimo něj pokračuje také v novém ročníku první hokejové ligy. Jestřábi již dnes budou chtít odolat nájezdu Zubrů, kteří v posledních sezonách i historicky vyhráli většinu vzájemných bitev. Každý souboj je však jiný a zpravidla všechny velice vyrovnané. Některé zůstávají v paměti fanoušků i jejich aktérů déle, bude takové i první derby Prostějova s Přerovem v 5. kole Chance ligy?

V Prostějově hořel drážní domek, čtyři lidé se nadýchali kouře

Ve středu po půlnoci hořel domek v blízkosti nádraží v Prostějově. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči z Prostějova, hasiči Správy železniční dopravní cesty a dobrovolní hasiči z Žešova a Vrahovic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT