VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co dál s přehradou?

MOSTKOVICE - "Nedá mi, abych nereagoval na článek v Prostějovském týdnu „Čekají na výjimku“," píše Pavel Pokorný, zastupitel Mostkovic.

27.5.2007
SDÍLEJ:

Poškodí chemické látky proti sinicím zdraví koupajících?Foto: DENÍK/archiv

Rád bych vysvětlil občanům podstatu věci. Na záchraně Plumlovské přehrady pracují dvě komise: jedna na krajském úřadě pod názvem Pracovní skupina na revitalizaci povodí Hloučely, kterou zaštiťuje pani náměstkyně MUDr. Chalánková, a druhá při mikroregionu Plumlovsko, kterou vede Jaroslav Střelák, starosta obce Krumsín.

Od roku 2000 se neustále jedná ohledně revitalizace povodí Hloučely, ale v zásadě se jenom jedná. Pracovní skupina Olomouc vždy na jaře ožije a navrhne, co nasypat do přehrady. Jednou při jednání náměstek hejtmana řekl: “Musíme něco udělat, aby lidi věděli, že něco děláme“.

A tato metoda tuto pracovní skupinu neustále provází. Takže šest roků toto „konání“ vydávají za velký úspěch. Je potřeba říci: kdyby politikové opravdu chtěli, občané se mohli již dnes koupat v přírodně čisté vodě. Na mou konkrétní otázku, jestli budou systémová opatření na povodí Hloučely udělána do roku 2013, MUDr. Chalánková odpověděla, že na to nemůže odpovědět, že musím jít za panem hejtmanem.
Tak jsem psal žádost o pracovní setkání panu hejtmanu Kosatíkovi do vlastních rukou. Od 11.4. mi neodpověděl. Jedním z hlavních úkolů hejtmana je řešit havarijní stavy, kdy je ohroženo zdraví obyvatelstva.

Později začala pracovat skupina v mikroregionu Plumlovsko. Zatím vypsala výběrové řízení na studii, na niž kraj kterou uvolnil asi jeden milion korun, město Prostějov 200 tisíc a kolem 50 tisíc dal mikroregion. Čas běží, všichni jsou spokojeni, vedoucí skupiny při mikroregionu oznamuje v tisku, jak vše kráčí mílovými kroky. Přitom se přešlapuje na místě. Peníze z fondu EU se ale mohou čerpat jen do roku 2013.
Ještě jednou opakuji: nic nepomůže sypání čehokoli do přehrady. Zamyšlené použití přípravku na bázi hliníku jen dál zatíží ekosystém. Hliník je pro zdraví obyvatel škodlivý. Nestačí, že občané Mostkovic jsou ohrožení na zdraví z toxinů, které se dostávají do spodních vod? Mikrocistyny poškozují játra, ledviny, plíce a jsou silně karcinogení.

Jsem přesvědčen, že kdyby zastupitelé v krajském zastupitelstvu opravdu chtěli, tak se ledy dávno pohnuly. Ale jsou politici, kteří drží slovo. Jeden z nich je poslanec ing. Fiala. Jedná s ministrem zemědělství o konkrétních řešeních. A jsou tu již první výsledky. Po jednáních existuje závěr, jak znovu dosáhnout rovnováhy v Podhradském rybníku a Plumlovské přehradě: odvést dvěma rameny kanalizace všechny odpadní vody mimo přehradu. Dokončit odkanalizování všech obcí do těchto větví tak, aby celá Hloučela byla zbavena ekologické zátěže. Jednotlivé čističky nic neřeší. Řešení nabízí program PRVKUK.

Další možností je začít urychleně pracovat na protipovodňových opatřeních. Zde je možné čerpat ještě v tomto roce 30 milionů. Toto přislíbil ředitel Pozemkového úřadu ministerstva zemědělství Jiří Hladík.

Ale bez komplexních pozemkových úprav není možno čerpat peníze z fondu EU.Věřím, že pan ing. Fiala ukáže cestu ostatním zainteresovaným, hlavně na Krajském úřadě.

Když někdo chce, hledá způsoby. Zatím však jen z Krajského úřadu slyšíme důvody, proč nic nejde. Voliči, ptejte se politiků, jestli revitalizace povodí Hloučely bude ukončena do roku 2013, a co pro to konkrétně udělají.

27.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústí nad Labem proti Prostějovu
13

Jestřábi v Ústí vedli, ve finiši dostali tři góly

Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Kasárna: slavný brownfield stále čeká na využití

Tráva, zarůstající pozemek, tu a tam nějaký ten kámen. Tak nyní, po dvou letech od zbourání, vypadá pozemek po jezdeckých kasárnách v Prostějově.

Přemyslovický obchod musel zavřít. Kvůli špatné hygieně

S problémem se v polovině února potýkal jeden z přemyslovických prodejců potravin.

Utekly jsme hrobníkovi z lopaty, oddechla si po derby vyčerpaná Trnková

Nadřely se, ale roli favorita splnily. Prostějovské volejbalistky, které v náročném programu musejí kvůli zraněním hrát v úzké sestavě, se v duelu s Olomoucí vydaly ze všech sil a v pátém setu nakonec rozhodly o svém vítězství.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT