Úředníci chtějí, aby rybáři před plánovaným podzimním vypouštěním přehrady zlovili co nejvíce ryb.

„Výjimka platí od šestnáctého června, kdy zahajujeme lov dravých ryb, do třicátého září letošního roku. Hned poté začne správce nádrže, jímž je Povodí Moravy, přehradu vypouštět,“ potvrdil Pavel Müller, jednatel prostějovských rybářů.

Vysvětlil, že zatímco dříve museli rybáři lov ryb v noci na několik hodin přerušit, nyní budou moci nechat udice nahozené.

Rybáři se těší na metrové sumce

„Těším se hlavně na lov sumců, kteří berou především v noci,“ prozradil Jaroslav Kobza, předseda prostějovských rybářů.

Stejně jako každý rybář sní o trofejním úlovku.

„Od potápěčů vím, že jsou v přehradě obrovité ryby, jen je ulovit. Byla by obrovská škoda, kdyby tyto kusy uhynuly v bahně při vypouštění přehrady,“ poznamenal.

Jsou tam možná úhoři tlustí jako láhve od vína

Rybář Pavel Klemsa z Prostějova slyšel od svých známých historky o obrovitých úhořích a candátech.

„Mluvil jsem s kolegou, který v osmdesátých letech chytil na přehradě metr třicet dlouhé úhoře. Ukazoval mi fotky, byli silní jako láhev od vína,“ říká. Další jeho známý chytil v přehradě před pár lety sumce velkého jako urostlý muž.

„Ta ryba měla přes metr osmdesát a vážila půl metráku. Kus chleba tento obrovský sumec spolkl těsně před půlnocí, kdy končila doba lovu. Rybář ho zdolával desítky minut,“ vybavil si.

Ryb je potřeba ulovit co nejvíce

Myslí si však, že největší kus žijící v hloubce přehrady zatím ještě na udici neskončil.

„Ryb zkrátka musíme ulovit co nejvíce. Při vypouštění se k nim kvůli bahnu nedostaneme a ony by uhynuly. Ministerští úředníci si to uvědomují a právě proto nám udělili výjimku nepřetržitého rybolovu,“ uzavřel předseda Jaroslav Kobza.

Vypouštění začne v říjnu

Přehrada se začne vypouštět počátkem října. Příští rok, po oschnutí bahna, její dno vybagrují stavební stroje. Náklaďáky pak sedimenty vyvezou na pole nedalekého Záhoří. V roce 2011 už bude přehrada znovu plná vody.

Na akci, která přijde na desítky milionů korun, se složí ministerstvo zemědělství a Povodí Moravy. Nejen tyto instituce, ale i Olomoucký kraj, město Prostějov a obce v okolí nádrže si od nákladného podniku slibují vodu bez sinic a rozvoj turistického ruchu v regionu. I rybáři ozdravění nádrže vítají. Kvalitní voda pomůže zdravému rozvoji rybí obsádky. Doufají, že se hlubší, chladnější voda nádrže stane rájem chutných candátů.

Jaká budou pravidla lovu ryb po šestnáctém červnu?

Osoba provádějící lov ryb je povinna v době od 00:00 hod. do 04:00 hodin osvětlit místo lovu umělým bílým neoslňujícím světlem. Zakládání otevřených ohňů se pro tyto účely zakazuje.
Osoba provádějící lov ryb je povinna v případě pokračování lovu ryb po dvacáté čtvrté hodině zapsat nesmazatelným způsobem do povolenky k lovu (Evidence docházky a úlovku) nový datum lovu a název rybářského revíru. Pokud si osoba provádějící lov ryb nepřisvojila předchozí den žádnou ulovenou rybu, je povinna prázdnou řádku k tomuto dni nejpozději před zápisem nového data proškrtnout.
Myslíte si, že vybagrování plumlovské přehrady pomůže v boji proti sinicím? Jaký na to máte názor? Hlasujte v naší anketě vpravo.