Tu čeká v létě nákladné bagrování dna. Akce, za níž zaplatí daňoví poplatníci 133 milionů korun, zvýší schopnost nádrže zadržet přívalovou vodu. Rekreantům navíc zajistí vodu bez sinic.

„Z pozice biologického dozoru doporučím zahájit vypouštění plumlovské přehrady na přelomu března a dubna,“ potvrdil olomoucký biolog Petr Loyka.

Chystané bagrování odradilo některé prostějovské rybáře od toho, aby si koupili povolenku na lov.

„Propad ve výdejích lístků byl, ale nijak markantní. Myslím si, že chlapi vyčkávají, jak to s tím bagrováním vůbec bude,“ uvedl Pavel Müller, jednatel Základní organizace Moravského rybářského svazu Prostějov.

Podotkl, že členům svazu stačí, když si do března zaplatí jen rybářskou známku. Lístek si pak mohou koupit kdykoli v průběhu roku.

„Moc si přeji, aby byla přehrada v červnu úspěšně vypuštěná, slovená a připravená k zahájení prací,“ komentoval pochybnosti o bagrování Loyka.

Doufá, že během vypouštění nepřijdou záplavy.

„Mám pocit, že od povodní, které přišly před třinácti lety, se v naší zemi střídají snad všechny typy velkých vod, které ve střední Evropě vůbec připadají v úvahu,“ posteskl si.

Loni, kdy vypouštění přehrady začalo, věřili rybáři v trofejní úlovky. Nahrával jim nízký stav vody a pověsti o dvoumetrových sumcích, metrových úhořích a velkých candátech. Hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek však žádné výjimečné ryby nezaznamenal.

„Sezona byla nakonec průměrná,“ řekl.

Na jaře bude pokračovat sběr škeblí

Na obnažujícím se dně přehrady bude biolog Petr Loyka spolu s ochránci přírody pokračovat v dubnu ve sběru škeblí a velevrubů.

„Přemístíme je do Koryčan, odkud po napuštění nádrže zase poputují nazpátek,“ vysvětlil s tím, že pokračovat bude i odchyt raků a v říčce Hloučele, která z přehrady vytéká..

„Nejnáročnější však bude slovení ryb v přehradě, a to kvůli bahnitému a členitému dnu,“ upozornil biolog. Loni se o odlov za pomoci agregátu pokoušeli profesionálové z Povodí Moravy. V jejich vezírcích tehdy skončilo jen pár šupinatých živočichů.

Odbahnění přehrady je pouze prvním krokem k obnovení čisté vody a zdravé krajiny v povodí.

„Následovat musí důsledné odkanalizování obcí nad přehradou, úspěšná revitalizace Podhradského rybníka a postupná obnova výsadeb na březích přítoků,“ vypočítal Petr Loyka.