Plánované podzimní odtěžení bahna ze dna plumlovské přehrady a Podhradského rybníka sinice nezničí. Naopak je může na několik let povzbudit v rozvoji. Tvrdí to brněnský odborník na cyanobakterie Blahoslav Maršálek a zkušenosti nabyté po vybagrování jedovnického rybníka Olšovce mu dávají za pravdu.

„Když pohnete bahnem, tak se do vody dostanou i ty cyanobakterie, které v něm spaly desítky let. A pak se začnou množit,“ popsal Maršálek.

To se nejspíš stalo v Olšovci, rybníku v Jedovnici na Blanensku, který býval dříve hojně navštěvovaný i lidmi z Prostějovska.

„Před několika lety jsme nechali opravit hráz rybníka. Vybagrovalo se kvůli tomu necelých dvacet procent sedimentů,“ konstatoval starosta Jedovnice Jaroslav Šíbl.

V Olšovci se v současnosti koupat nedá

Sinice se ale množily dál. Momentálně je tu situace natolik špatná, že hygienici hned na počátku letošní rekreační sezony označili vodu v Olšovci jako nevhodnou ke koupání.

„Má jakostní stupeň číslo čtyři, což je druhý nejhorší,“ informovala krajská hygienička Anna Žádníková.

Aby v plumlovské přehradě a v podhradském rybníku nedošlo k podobnému vývoji, bude nutné po dobu tří až pěti let od napuštění vybagrovaných nádrží ošetřovat vodu látkami, které vážou fosfor.

„Bude potřeba aplikovat sírany hliníku, které reakcí s fosforem vytvoří nerozpustné sloučeniny. Sinice tím přijdou o zdroj živin,“ vysvětlil Maršálek.

Zdůraznil přitom, že odtěžená dna nádrží už ale nesmí zatěžovat odpadní vody a eroze z polí.

„Zatím vše nasvědčuje tomu, že opatření proti takovému znečištění se podaří uskutečnit,“ uzavřel Maršálek.

Voda v přehradě je zatím čistá

Voda v plumlovské přehradě byla před dvěma týdny podle hygieniků čistá.

„V pondělí jsme odebrali nové vzorky. Výsledky laboratorních rozborů zveřejníme ve čtvrtek,“ informovala prostějovská hygienička Dáša Bartošová.

V případě, že by se sinice v přehradní vodě začaly nekontrolovatelně množit, přijde na řadu chemikálie PAX 18. Ta rozvoj cyanobakterií na několik týdnů potlačí.

Na podzim pak Povodí Moravy přistoupí k vypuštění přehrady i Podhradského rybníka a příští rok, po vyschnutí bahna, se začne s bagrováním. Nádrže Povodí znovu napustí v roce 2011.