Lze však předpokládat, že s letními vedry se její kvalita zhorší a právě tehdy použijí odborníci chemikálie, jež vodní květ na týdny potlačí.

„Rozhodli jsme se, že z krajského rozpočtu uvolníme na likvidaci sinic v Plumlovské přehradě jeden milion pět set tisíc korun. Stejnou částku pak přislíbili dát z městské pokladny na stejný účel i prostějovští radní. Koupací sezonu na Plumlovské přehradě tak zachráníme, čímž podpoříme turismus a rekreaci v tomto regionu,“ informoval Pavel Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Jeho slova potvrdil prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

„Kraj nás požádal o spolufinancování této akce a rada města Prostějova v úterý doporučila městským zastupitelům schválit poskytnutí zmíněné sumy peněz. Přehrada je vyhledávané místo, péči si zaslouží,“ poznamenal Uchytil.

Akcepřijde na šest milónů

Tvrdí, že celá akce přijde na šest milionů korun.

„Tři miliony zaplatí Povodí Moravy, které je správcem nádrže,“ zmínil se.

Hygienici odebrali vzorky přehradní vody minulé pondělí. Ve čtvrtek pak zveřejnili, že voda v Plumlovské přehradě je čistá.

„Je na tom nejlepším jakostním stupni, tedy vhodná ke koupání,“ řekla prostějovská hygienička Dáša Bartošová.

Loni se jedovaté sinice začaly v přehradě množit v polovině června. Odborníci se ihned pustili do aplikace PAXu 18, tekuté chemikálie, kterou do vody vylévali z lodě.

Díky PAXu 18 přichází sinice o živiny

„Tato látka obsahuje hliník, který reaguje s fosforem obsaženým ve vodě. Vzniká nerozpustná sloučenina a sinice tím přicházejí o živiny,“ vysvětlil Blahoslav Maršálek, brněnský vědec, který se specializuje na cyanobakterie.

Plumlovskou přehradu čeká na podzim vypouštění. Příští rok ji stavbaři po oschnutí bahna vybagrují. V roce 2011 bude znovu napuštěná. Pokud se podaří odkanalizovat obce v jejím okolí, zabránit splachům z polí, a po několik roků dál aplikovat chemikálie proti sinicím, pak by si přehrada mohla zachovat čistou vodu.