„Výběrové řízení není v současné době ještě ukončeno," potvrdila tisková mluvčí Povodí Veronika Slámová s vysvětlením, že jeden z neúspěšných uchazečů podal námitku.

„Nyní musíme čekat na uplynutí všech zákonných lhůt a na to, zda uchazeč podá námitku na antimonopolní úřad. Stále však doufáme, že s rekonstrukcí hráze začneme podle plánu, to znamená v průběhu června nebo července," vyjádřila se Slámová.

Plumlovská přehrada - pohled na hráz - 25. 5. 2012

Pět z dvaadvaceti firem, které se do konkurzu přihlásily, postoupilo do druhého kola, v němž byla jediným kritériem nabídnutá cena.

„Momentálně ovšem musíme zohlednit nejen nejnižší cenu, ale i termín, do kdy bude firma schopná zakázku provést. Kvůli dotacím je to totiž nutné většinu stavebních prací udělat do června 2013," vysvětlila Veronika Slámová.

Dvě etapy

Rekonstrukce hráze spolkne sto čtyřicet milionů korun. Je rozdělená do dvou etap.

„Do konce roku chceme opravit návodní límec, což je část hráze zalitá vodou. Vzniknou zde také nové opěrné zdi u vypouštěcí věže a technologické zařízení," informovala mluvčí Povodí Moravy s poznámkou, že příští rok má přijít na řadu koruna hráze, silnice, zábradlí a nové lavičky.

Plumlovská přehrada - pohled na hráz - 25. 5. 2012

Třetí rok bez vody

Plumlovskou přehradu trápily řadu let sinice. V létě jich bývalo tolik, že hygienici navzdory chemickému ošetření koupání v nádrži zakazovali.

V září roku 2009 Povodí Moravy přehradu vypustilo a koncem roku 2010 se stroje pustili do bagrování dna, čehož využili vodohospodáři k dílčím opravám hráze.

„Její kompletní rekonstrukcí předejdeme na několik desítek let potřebám dalších oprav," nechal se slyšet generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Podhradský rybník 

Po revitalizaci, která začala loni v létě těžbou sedimentů, má sousední Podhradský rybník. První odvážlivci vyzkoušeli vodu v opětovně napuštěné nádrži pod plumlovským zámkem už začátkem května. Na nové upravené pláži se mají brzy objevit lavičky a odpadkové koše.

„Jejich umístění musíme dohodnout s Povodím Moravy, aby nevadily třeba při výlovech či jiných aktivitách," řekl před časem vedoucí plumlovských technických služeb Jan Ambroš. (ham)