Zatímco zaměstnanci Povodí Moravy v úterýdopoledne prohrnovaly malým bagrem výpusť na staré hrázi, která nádrž půlí, brigádníci shrabovali listí a snášeli klestí na pláži „U Vrbiček.“

„V sobotu už bude pláž uklizená a občerstvení na ní otevřené,“ řekla jedna z nich. Její kolegyně míní, že se na odlov přijde jistě podívat spousta lidí. Má nejspíš pravdu, protože na odchyt vodních živočichů žijících v plumlovské přehradě se ptají provozovatelů mostkovických a plumlovských restaurací a ubytoven lidé z celé Moravy.

Langoše i nanuky

„Výletníci najdou jak v sobotu, tak v neděli, otevřené bistro „Na špici“ a u „Vrbiček.“ Nabídneme jim pivo, kořalku, nealko pití, langoše, dobroty z grilu a udírny a samozřejmě nanuky,“ vyjmenoval provozovatel těchto občerstvení Radek Kocourek. Poznamenal, že do konce dubna chce svá bistra otevřít vždy o víkendech. V květnu pak nabídne rekreantům denní provoz.

Vyschla mi studna

Co chystá na tento víkend, který má být podle meteorologů slunný a teplý, provozovatel protější pláže „U Valáška“ Miloš Láznička? „Nemám vodu, nechystám nic,“ krčí rameny a popisuje, jak mu už na podzim studna kvůli vypouštění přehrady vyschla.

„Pokud se mi podaří vyvrtat novou, hlubší, pak snad otevřu v červnu,“ vzkazuje rekreantům.

Láznička sportovně rybaří a přiznává, jak moc se na odlov ryb těší. „Odložil jsem kvůli němu dovolenou. Jsem zvědavý, jak velké ryby se podaří profesionálním lovcům chytit,“ říká a ptá se, jak vůbec budou zaměstnanci Povodí ryby slovovat.

Olomoucký biolog Petr Loyka, který vypouštění přehrady dozoruje, před nedávnem popsal: „Půjde o lov za pomoci elektrických agregátů, velkých čeřenů a sítí. Kvůli bahnitému a nerovnému dnu to bude tvrdá práce, ne atraktivní podívaná, jakou zná veřejnost z odlovů rybníků sítěmi.

Mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová předpokládá, že odlov ryb v plumlovské přehradě potrvá jeden až dva týdny. Odhaduje, že v nádrži bude do třiceti tun ryb.

Metroví tolstolobici?

„Žijí v ní třeba cejni, kapři, amuři, plotice, jelci, perlíni, boleni, štiky, candáti, sumci a úhoři,“ vyjmenoval prostějovský rybář a amatérský přírodovědec Pavel Klemsa.

Je zvědavý na tolstolobiky. „Slyšel jsem, že v přehradě jsou. Prý mají kolem metru. Nevím ale, že by se je kdy komu podařilo chytit na háček,“ poznamenal.

Moravský rybářský svaz se nechal slyšet, že o prodeji odlovených ryb neuvažuje. „Vysadíme je do našich revírů. Plumlovskou nádrž pak po jejím napuštění, k němuž má dojít už příští rok, znovu osadíme,“ sdělil Václav Habán, tajemník svazu.

Nepřenášejte škeble do Podhraďáku

Biolog Petr Loyka žádá veřejnost, aby na březích nesbírala škeble a nepřenášela je do Podhradského rybníka.

„Moc vás prosím, nedělejte to. Všechny škeble, které odnesete z přehrady do Podhradského rybníka budeme totiž muset po jeho vypuštění znovu sbírat!“ vzkázal s tím,že škeble sebrané z plumlovské přehrady ukládá se svými pomocníky do přepravních beden, v nichž putují do nádrží v Koryčanech.

„Po ukončení revitalizace a napuštění plumlovské přehrady mlže přivezeme a vrátíme nazpět,“ zmínil se Loyka.