Skvělý stav vody si pochvaluje i plumlovská starostka Gabriela Jančíková.

„Mám z toho radost, loni vydržela dobrá voda docela dlouho, doufám, že tomu tak bude i letos,“ nechala se slyšet starostka s tím, že čistá voda znamená více turistů a tím i spokojenější provozovatele služeb v cestovním ruchu.

K vodě jezdí lidí i z velké dálky

Jedním z nich je i Miloš Láznička, který má pod palcem oblíbenou pláž U Lázničků.

„Já jsem hrozně rád, že voda je stále v pořádku, jen by mohlo být trochu tepleji, aby k nám zavítalo ke koupání více lidí,“ svěřil se Láznička s tím, že on sám se v přehradě koupe prakticky každý den.

Z novinek na pláži zmínil skutečnost, že zde rozšířili nabídku slunečníků, lehátek a dalšího vybavení.

Zároveň jej zaujala jedna statistická zajímavost.

„Všiml jsem si, že k nám na pláž jezdí hodně lidí z větších vzdáleností, a dokonce, co už mám vypozorováno, je jich více než návštěvníků přímo z Prostějova. Nevím čím to je, že by prostějovští na přehradu trochu zanevřeli?“ zamýšlí se.

Fotogalerie: Plumlovská přehrada, léto 2019

Cyklostezku začnou stavět na podzim

Pomoci cestovnímu ruchu na přehradě by kromě čisté vody a upravených pláží měla i realizace výstavby cyklostezky podél severního břehu od letního kina přes pláž U Lázničků až prakticky k Podhradskému rybníku. Odkládané investici čerstvě už nic nestojí v cestě.

„Konečně nám odklepli finance z ITI Olomoucká aglomerace (Integrované teritoriální investice), čekali jsme na ně od jara. Jedná se o 16 a půl milionu a právě teď se snažíme vysoutěžit zhotovitele investice. Pokud půjde vše podle plánu, stavba by měla být na podzim zahájena,“ vysvětlila starostka Jančíková s tím, že aby byly splněny podmínky dotace, musí být cyklostezka hotová do 30. září 2020.

A potencionální uživatelé stezky se na ni už moc těší.

„Bude to prima, teď je tam cesta samý hrbol, pak to bude daleko pohodlnější a taky bezpečnější,“ míní například cyklistka Eva Růžičková z Prostějova.

close Mapka cyklostezky podél plumlovské přehrady info Zdroj: DENÍK zoom_in Mapka cyklostezky podél plumlovské přehrady

Záměrem pro budování cyklostezky je nejen dosažení komfortnějšího cestování na kole u přehrady, ale především odlehčení provozu mezi Plumlovem a Mostkovicemi, kde je to pro cyklisty dost nebezpečné. Plánovaná cyklostezka by z těchto míst totiž měla odklonit značnou část cyklistické dopravy. Stezka by podle údajů z projektu měla mít hned několik odpočívadel vybavených lavičkami a stojany na kola. Široká má být v průměru tři metry, dlouhá 1934 metrů a úseky lemované zábradlím budou mít délku 572 metrů.