Bahno, jež se příští rok vytěží ze dna zanesené plumlovské přehrady a Podhradského rybníka, skončí na polích nedalekého Záhoří. Překryje tam desítky hektarů kamenité půdy. Místní zemědělské družstvo se na jeho uložení dohodlo s investorem, Povodím Moravy.

„Nákladní automobily přivezou tolik zeminy, že pokryje zhruba osmdesát hektarů našich polí přibližně třiceticentimetrovou vrstvou. Půda se tím zúrodní,“ uvedl Zdeněk Toufar, předseda zemědělského družstva Moravan Domamyslice, které na Záhoří hospodaří.

Netroufal si však odhadnout, o kolik se jim díky výživným sedimentům zvýší úroda.

„Těžko říct. Záhoří se totiž blíží chladnému a větrnému Drahansku, kde se vysoké výnosy neočekávají,“ vyjádřil se.

Bagrování přijde na podzim

Plumlovská přehrada a Podhradský rybník by se měly začít vypouštět už na podzim letošního roku. Stavební stroje po oschnutí bahna obě nádrže vybagrují. Zbaví je tím naplavenin s vysokým obsahem fosforu, který vyživuje jedovaté sinice.

Ještě před tím bude nutné odlovit ryby. Aby jich v loužích rozlehlé přehrady zůstalo co nejméně, snížili rybáři o pět centimetrů u některých z nich jejich lovné délky.

Místo jedné ryby je možné si odnést dvě

„Nová míra kapra je od konce března v mimopstruhovém revíru Hloučela 1, tedy na přehradě, pětatřicet centimetrů, míra candáta pětačtyřicet a lína dvacet centimetrů. Ostatní lovné ryby zůstaly beze změn,“ informoval jednatel prostějovských rybářů Pavel Müller.

Zdůraznil, že zatímco dříve si rybář mohl vzít jen jednoho mírového kapra denně, teď si může odnést dva kusy. „Stejné je to u každé jiné ušlechtilé ryby, jež není hájena,“ podotkl jednatel prostějovských rybářů.

Lidé se těší, že vypouštění přehrady odhalí velké sumce, kteří se schovávají v hlubinách.

Ryby dostane na hladinu elektřina

„Někteří pamětníci tvrdí, že při odlovu ryb uvidíme i sumce měřící přes dva metry. Uvidíme, jaké nám přehrada vydá tajemství,“ poznamenal olomoucký biolog Petr Loyka, který spolupracuje na projektu ozdravění plumlovské přehrady.

Pavel Müller však upozorňuje, že odlov v plumlovské přehradě nebude snadný.

„Ryby musíme na břeh dostat pomocí elektřiny z hladiny. V bahně by se rybáři při brodění se sítěmi utopili,“ vysvětlil.