Situace nastala po loňské rekonstrukci Brněnské ulice. Po ní sice dělníci povrch vozovky zcela obnovili, přechody však už nedodělali.

"Mrzí nás to. Na problém jsme upozorňovali. Bylo nám však řečeno, že je komunikace příliš široká, přechod zde tedy být nemůže," uvedla Marie Turková, ředitelka nedaleké školy pro hendikepované Jistota.

Jeden z přechodů právě využívali lidé směřující do Jistoty a dalšího podobného zařízení, Lipky.

O problému představitelé města ví.

„Při rekonstrukci ulice Brněnská zajišťované vlastníkem, tedy krajským úřadem, došlo z důvodu nevyhovujících parametrů ke zmenšení počtu přechodů, respektive míst k přecházení,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Rozehnal.

Politici už slíbili, že pro rodiny klientů Lipky a Jistoty přibudou parkovací místa.

U hřbitova lidé hodně nadávají

Ještě horší je pak situace u hřbitova. Zde zůstává jako nostalgická připomínka dřívějšího přecházení zčásti vybledlý přechod, který ovšem končí v polovině vozovky.

Řidiči místy neví, co si o něm myslet. Většina zde ale chodcům, kteří jsou vesměs staršími lidmi, nezastavuje.

Na problém poukazuje třeba Ivana Slavovová z květinářství přes ulici.

"Lidi hodně nadávají, je to pro ně katastrofa. Nemají se často jak dostat k nám ani do smuteční síně," říká žena.

Sama už si pak bezmoc některých lidí vyzkoušela na vlastní kůži.

"Pár lidem už jsem musela pomáhat s přecházením ulice," dodala.

Spokojená není ani paní Eliška, která v Brněnské ulici, nedaleko hřbitova, pracuje.

"Já mám ještě dobré nohy. Ale když tady z autobusu vystoupí babička o berlích, na druhou stranu se nemá prakticky jak dostat. Vždyť přechod není ani u točny autobusů," žehrala žena.

Těsně předtím pak auto málem u vchodu do hřbitova srazilo ženu. Přecházela po bývalém přechodu, pomalu jedoucí řidič ji však ignoroval.

Náměstek: Pracujeme na možnosti obnovy

Představitelé magistrátu však uklidňují.

"Nyní se pracuje na možnostech obnovy přechodu respektive místa pro přecházení u městského hřbitova,“ řekl náměstek Jiří Rozehnal.

Kdy se tak ale stane zatím jasné není. Alespoň podle odpovědi Evy Knajblové, mluvčí krajského úřadu který je vlastníkem komunikace.

"O termínu realizace přechodu v Brněnské ulici v Prostějově nemá v tuto chvíli Olomoucký kraj informaci. Zbudování připravuje a realizuje město Prostějov," vyjádřila se.