Zda jsou nepozorní více řidiči nebo chodci, zůstává otázkou. Stejný počet takových nehod ale policisté prošetřili za celý loňský rok.

Absolutní přednost nemají chodci ani na přechodu, i když většina je přesvědčená o opaku. „Chodci často vstoupí do vozovky, aniž by se rozhlédli,“ uvedla hlavní důvod srážek aut s chodci mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková. Důležitou roli přitom hraje vzdálenost auta od přechodu. Řidič musí mít možnost zastavit.

Hrozbou jsou pro řidiče děti vybíhající zpoza zaparkovaných aut. Stejně se ale do cesty vrhají i dospělí. Naposledy začátkem února v Kostelci na Hané. V Okružní ulici vstoupil náhle do vozovky muž. Řidič stihl reagovat, takže srážka skončila jen lehkým zraněním chodce.

Přechody pro chodce mají v oblibě i cyklisté. Považují je za ideální a bezpečné místo pro překonání vozovky aniž by si uvědomovali, že se dopouštějí dopravního přestupku. V úterý 25. března sjela z chodníku v prostějovské ulici U stadionu na přechod pro chodce osmdesátiletá žena. Srážce devatenáctiletá řidička přijíždějícího vozu už nedokázala zabránit. Stařenka nehodu jako zázrakem odnesla jen pohmožděninami.

Pokud jde o děti, ty ohrožují i vlastní rodiče. Kritická situace bývá podle strážníků hlavně u škol v ulici Dr. Horáka a na Sídlišti Svobody. Ráno rodiče zastavují s auty u přechodů, aby vyložili své ratolesti. Blokují tak dopravu v obou směrech a projíždějící řidiči musí být neustále ve střehu, jestli jim zpoza stojících aut nevběhne dítě přímo pod kola.

Některé přechody jsou nebezpečné